"Te obrazy pokazują wymiar czysto ludzkiej tragedii"

Europa ciągle zajmuje się czasem teraźniejszym, a nie przyszłym - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 BiŚ Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna), przekonując, że już ponad 20 lat temu prognozowano, że jednym z największych wyzwaniań dla naszego kontynentu w XXI wieku będzie masowa imigracja. - To się na naszych oczach sprawdza - ocenił. Razem z Aleksanderm Smolarem (Fundacja Batorego) dyskutowali o problemie imigracji w kontekście zdjęcia maleńkiego imigranta, który utonął w drodze na grecką wyspę Kos.

Zdjęcie zamiast miliona słów. Czy otworzy oczy Europie?

Na plażę w tureckim Bodrum morskie fale wyrzuciły ciało chłopca, który utonął w czasie przeprawy przez Morze Egejskie. Choć do pokonania była zaledwie pięciokilometrowa cieśnina dzieląca tureckie wybrzeże od greckiej wyspy Kos, to dwie łodzie z kilkunastoma imigrantami z Syrii zatonęły zaraz po wypłynięciu. Codziennie szukając wolności i bezpieczeństwa, giną dziesiątki ludzi.

Francuzi umorzyli śledztwo ws. zabójstwa Arafata

Francuskie władze umorzyły we wtorek śledztwo w sprawie zabójstwa, otwarte po śmierci byłego palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata, z powodu braku "wystarczających dowodów" - poinformowali w środę przedstawiciele prokuratury i wdowy po Arafacie.

Izraelczycy będą strzelać do Palestyńczyków rzucających kamieniami?

Izraelscy żołnierze będą mogli strzelać do palestyńskich nastolatków, którzy rzucają kamieniami? Wprowadzenie nowych rozkazów rozważają izraelskie władze, które okupują Zachodni Brzeg. Premier tłumaczy, że jest to realizacja polityki "zero tolerancji dla terroru". Według nowego prawa, Palestyńczyk, który rzuci kamieniem, może trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Czesi wyrzucili imigrantów z pociągów do Niemiec. Numery porządkowe na ramionach

Policja z miasta Brzecław na południu Czech przeczesała pociągi zmierzające do Niemiec i wyrzuciła z nich wszystkich nielegalnych imigrantów. Na ramieniu każdego z obcokrajowców policjanci napisali niezmywalnym markerem numer porządkowy, co wywołało skojarzenia z oznaczaniem więźniów obozów koncentracyjnych przez nazistów w czasie II wojny światowej. Policja zatrzymała około 200 imigrantów i przewiozła ich do komisariatów w regionie. W środę po południu media poinformowały, że czeska policja nie będzie już zatrzymywać imigrantów z Syrii, zmierzających do Niemiec.

Wielka dziura na Uralu wciąż się powiększa

Pochłania kolejne domy i od jesieni ubiegłego roku powiększyło się już kilkakrotnie. Wielkie zapadlisko w Solikamsku w Kraju Permskim powstało w listopadzie 2014 roku, ale urzędnicy tłumaczą, że to efekt trzęsienia ziemi w 1995 roku. Dlaczego jednak ziemia w tym miejscu zapadła się dopiero po 19 latach? Wytłumaczeniem ma być to, że w tym miejscu wcześniej znajdowała się kopalnia.

Mikulski popiera Obamę. Bliżej obrony porozumienia z Iranem

Już 34 senatorów USA poparło porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu, co daje prezydentowi Barackowi Obamie pewność, że utrzymane zostanie jego weto do odrzucającej to porozumienie rezolucji, którą republikanie mają nadzieję uchwalić w tym miesiącu.

"Skompletuj dres Putina za kilka tysięcy dolarów"

Po spotkaniu Władimira Putina z Dmitrijem Miedwiediewem w Soczi nad Morzem Czarnym dziennikarze zainteresowali się strojem prezydenta. Okazało się, że Putin trenował w spodniach włoskiej firmy Loro Piana, które kosztują ponad 1,4 tys. dol. "Dres, w którym ćwiczył prezydent, okazał się zbyt drogi i niepatriotyczny” – ironizuje białoruski opozycyjny portal Charter97.

Polskie dzieci na Litwie pójdą do szkół. Zamiast strajku pogotowie strajkowe

Strajk szkół polskich na Litwie, który rozpoczął się w środę i był zapowiadany jako bezterminowy, został przekształcony w pogotowie strajkowe – poinformowali organizatorzy protestu. - Uznaliśmy, że nasze dzieci powinny powrócić do szkoły - powiedziała Renata Cytacka z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie. Uczestnicy protestu żądają m.in. odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju.

"Zmiażdżymy terrorystom głowy". Turcja zapowiada zero tolerancji

Tureckie władze wydały zakaz podróży wobec ok. 20 tys. osób podejrzewanych o związki z dżihadem - oświadczył w środę rzecznik MSZ Turcji Tanju Bilgic. Ma to powstrzymać bojowników przed podróżą do Syrii i Iraku i dołączenia do Państwa Islamskiego. Ostrą walkę z terrorystami zapowiedział także nowomianowany szef MSW Selami Altinok.

Planowi Ciprasa grozi fiasko. Wybory coraz bliżej, a Syriza traci

Przewaga greckiej lewicowej partii Syriza nad jej konserwatywnymi oponentami skurczyła się do zaledwie 0,4 punktu procentowego - wykazał sondaż, którego wyniki opublikowano w środę. Reuters pisze, że jest to kolejny sygnał, iż decyzja przywódcy Syrizy, byłego premiera Aleksisa Ciprasa, który parł do przedterminowych wyborów w nadziei na większość absolutną, może mieć skutki odwrotne od zamierzonych.

Ślub na szczytach władz. Prezydent żeni się z szefową MSZ

Mieszkańcy separatystycznego Naddniestrza (w granicach Mołdawii) szykują się do wielkiej uroczystości - ślubu prezydenta Jewgienija Szewczuka z wicepremier i szefową dyplomacji Niną Sztanski. O wydarzeniu powiedział sam przywódca, który oznajmił, że "Sztanski odejdzie z rządu i zacznie pełnić obowiązki jako jego małżonka".

Marcin Gienieczko przepłynął w canoe największą rzekę świata

Marcin Gienieczko 1 września, po 94 dniach walki i pokonaniu 5986 km w canoe, dopływając do Belem zakończył najdłuższy etap wyprawy Energa Solo Amazon Expedition, czyli przeprawę przez Amazonkę. Przed podróżnikiem ostatnia część ekspedycji - bieg z Belem nad brzeg Oceanu Atlantyckiego z polską flagą olimpijską. Gienieczko walczy o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

"Nie chciałam, żeby szedł do wojska". Pogrzeb zabitego gwardzisty

Pod Kijowem odbył się uroczysty pogrzeb żołnierza Gwardii Narodowej, który zginął w czasie poniedziałkowych zamieszek przed parlamentem w Kijowie. 24-letni Ihor Debrin został trafiony w klatkę piersiową odłamkiem granatu, który jeden z demonstrujących wrzucił w kordon ochraniający budynek Rady Najwyższej.

Putin świętuje pokonanie Japonii

Prezydent Rosji Władimir Putin wraz z weteranami ze swojego kraju wziął udział w środę w obchodach 70. rocznicy podpisania przez Japonię aktu kapitulacji i ostatecznego zakończenia drugiej wojny światowej.

Samochód-pułapka w bastionie Asada

Co najmniej 10 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w środę, gdy samochód pułapka eksplodował w centrum miasta Latakia, na zachodzie Syrii - poinformowała telewizja państwowa. To najkrwawszy atak w tym mieście od wybuchu wojny domowej w 2011 roku.

"Dom Pottera" w Odessie na sprzedaż. "Bohater rewolucji" nie ma na ogrzewanie

Serhij Kiwałow, szef ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej za czasów prezydentury Leonida Kuczmy, zamierza sprzedać swój pałac nad Morzem Czarnym. Jak twierdzi, jest on "zbyt drogi w utrzymaniu". O pałacu Ukraińcy dowiedzieli się od aktywistów AutoMajdanu, organizacji walczącej z reżimem Wiktora Janukowycza. Oficjalnie luksusowa posiadłość jest uznawana za "kampus" Międzynarodowego Uniwersytetu Humanistycznego.

Setki imigrantów koczują w Budapeszcie. "Wolność, wolność!", "Chcemy pokoju!"

Kilkuset uchodźców i imigrantów protestowało rano przed dworcem kolejowym Keleti w Budapeszcie. Domagali się, by węgierska policja pozwoliła ok. 2 tys. migrantów wsiąść do pociągów jadących do Austrii i Niemiec. Władze Węgier tłumaczą, że powstrzymując migrantów przed wyjazdem, usiłują egzekwować unijne prawo. Demonstranci skandują: "Wolność, wolność!" i "Chcemy pokoju". Na miejscu jest wysłannik TVN24 Biznes i Świat.

Nie ma rozejmu w Donbasie. Pod Ługańskiem zginęli ukraińscy żołnierze

Rozejm w Donbasie był przestrzegany zaledwie przez kilka godzin. Dziś gubernator obwodu ługańskiego poinformował, że w walkach pod miastem Sczastje zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a czterech zostało rannych. Przedstawiciele OBWE relacjonują, że słyszeli ponad 30 wybuchów w rejonie zrujnowanego lotniska w Doniecku. Dowódcy operacji antyterrorystycznej tłumaczą, że rebelianci nie są w stanie kontrolować wszystkich swoich oddziałów.

Turcy porwani z placu budowy w Bagdadzie

18 tureckich robotników i inżynierów uprowadzono w środę rano w Bagdadzie - poinformował przedstawiciel firmy budowlanej Nurol. Turków porwali zamaskowani osobnicy, którzy zaatakowali kampery na placu budowy; porwanych wywieziono samochodami typu SUV.

Gienieczko przepłynął Amazonkę. "Nie liczyłem na aplauz"

1 września 2015 roku, po 94 dniach walki i pokonaniu 5986 km w canoe, Marcin Gienieczko dopływając do Belem zakończył najdłuższy etap wyprawy Energa Solo Amazon Expedition. Przed nim ostatrnia część wyprawy - bieg z Belem nad brzeg Oceanu Atlantyckiego z polską flagą olipijską.

Tragiczny pożar. Ludzie ginęli, skacząc z okien

W pożarze bloku mieszkalnego na północy Paryża zginęło w środę rano osiem osób, w tym dwoje dzieci. Dwie spośród ofiar zginęły wyskakując z okna. Czworo rannych trafiło do szpitala - poinformowała paryska policja.