Tajemnicze zniknięcia księgarzy. W tle książka o prywatnym życiu prezydenta

W autonomicznym Hongkongu trwa seria zaginięć księgarzy, którzy publikowali książki krytyczne wobec władz w Pekinie. Bez wieści przepadło już pięć osób i pojawiły się obawy, że Chiny próbują w ten sposób bezprawnie ograniczyć wolności w Hongkongu oraz uniemożliwić publikację książki o prywatnym życiu prezydenta Xi Jinpinga.

"Kalifat" się kurczy. Dżihadyści tracą terytoria

W 2015 r. terytorium kontrolowane przez IS w Iraku skurczyło się o 40 proc. w stosunku do maksymalnego obszaru i o 20 proc. w Syrii. Ma to związek z wyparciem dżihadystów z kilku miast przez międzynarodowe siły - podał rzecznik koalicji pod wodzą USA płk Steve Warren.

Rosja: Bardzo możliwe, że dżihadyści mają broń chemiczną. Dostawy z Turcji

Rosja za "bardzo wysokie" uważa prawdopodobieństwo, że tzw. Państwo Islamskie (IS) w Syrii wykorzystuje broń chemiczną - poinformował agencję RIA-Nowosti dyrektor departamentu ds. kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ Michaił Uljanow i wezwał do przeprowadzenia śledztwa na temat możliwych dostaw komponentów sarinu z Turcji do Syrii.

"Jego życiorys to tajemnica państwowa". Śmierć najbardziej enigmatycznego generała

Zmarły 3 stycznia szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU gen. Igor Siergun był jedną z najbardziej tajemniczych postaci w rosyjskiej armii. Był odpowiedzialny za m.in. operację "zielonych ludzików" na Krymie czy naloty w Syrii. Dziennikarz dziennika "Komsomolskaja Prawda" wspomina jednak niezręczną sytuację, w której znalazł się gen. Siergun podczas jednej z parad zwycięstwa na placu Czerwonym.

Dżihadyści atakują największe porty naftowe w kraju

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego drugi dzień z rzędu atakują libijski port naftowy As-Sidr nad zatoką Wielka Syrta. W ataku używają rakiet, a w poniedziałek wysadzili też dwa samochody pułapki. Kilkadziesiąt osób zginęło.

Mróz, brak ogrzewania i propaganda Kremla. Zamieszanie z gazem w Geniczesku

W ukraińskim Geniczesku przy granicy z Krymem doszło do nietypowej sytuacji. 2 stycznia 20-tysięczne miasto nad Morzem Azowskim zostało odcięte od gazu. Rzecznik Władimira Putina oświadczył, że prezydent Rosji "z powodów humanitarnych" zażądał wznowienia dostaw. Kijów twierdzi, że to propaganda, a paliwo płynie do miasta z ukraińskich zbiorników.

Tusk, Stoltenberg, gen. Breedlove. Prezydent Duda leci do Brukseli

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia w Brukseli spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove’em - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"FT": Polska zbacza z drogi sukcesu, PiS przypomina Fidesz

Ćwierć wieku od upadku komunizmu Polska wyrosła na odnoszącą największe sukcesy gospodarkę Europy Środkowej. Oznacza to, że demokracja i rządy prawa mogą zakorzenić się w dawnych krajach satelickich ZSRR; teraz postęp jest zagrożony - pisze "Financial Times".

Gigantyczny pomnik Mao Zedonga powstaje w szczerym polu

36,6 metrów mierzy największy pomnik chińskiego przywódcy Maz Zedonga, który stanął w pobliżu wsi Zhushigang w prefekturze Tongxu. W poniedziałek, 4 stycznia, światowe media obiegła fotografia monumentalnej rzeźby, która ma zostać wkrótce ukończona. Posąg kosztował ok. trzech mln juanów - niemal 500 tys. dolarów.

Wicepremier o słowach unijnego komisarza: bardzo aroganckie

Wolałbym, żeby unijny komisarz wypowiadał się bardziej profesjonalnie - stwierdził w "Kontrwywiadzie" RMF FM prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Odniósł się w ten sposób do słów komisarza UE Guenthera Oettingera, który opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej.

Zabójstwa, wypadki i zapomniany klucz od kajdanek. Minister apeluje: Rosjanie, świętujcie ostrożnie

Szef rosyjskiego ministerstwa ds. nadzwyczajnych Władimir Puczkow wezwał podwładnych, by "nie tracili czujności" w przededniu prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Do Rosjan zaś apelował, by nie zapominali o ostrożności w trakcie długiego świętowania. W Federacji Rosyjskiej ustawowo zimowa przerwa świąteczna trwa od 1 do 7 stycznia. W tym czasie dochodzi do większej liczby wypadków, pożarów i zabójstw.

Brytyjczyk rozpoznał w nim wnuka. Wyspiarska prasa nazwała go "Jihadi Junior"

Małe dziecko, które pojawiło się w ostatnim filmie propagandowym dżihadystów, urodziło się w Wielkiej Brytanii - twierdzi mężczyzna podający się za dziadka chłopca. Dziennikarzom powiedział także, że nie widział się z dzieckiem od 2012 roku, kiedy jego córka uciekła do Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Gubernator: za śmiercią burmistrz stoi gang narkotykowy

Zdaniem gubernatora stanu Morelos w Meksyku sprawcami zabójstwa w sobotę nowej burmistrz miasta Temixco byli członkowie gangu narkotykowego, który usiłuje wymusić na władzach odrzucenie kontroli policji federalnej nad lokalną policją, co ułatwiłoby kartelom współpracę z nią.