30 dni wieców przeciw Saakaszwilemu

30 dni wieców przeciw Saakaszwilemu
30 dni wieców przeciw Saakaszwilemu
Reuters
30 dni wieców przeciw SaakaszwilemuReuters

Ponad 10 tysięcy ludzi zebrało się w sobotę w Tbilisi na opozycyjnym wiecu, zwołanym w reakcji na impas rozmów ze stroną rządową. Opozycja nieustannie dopomina się ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Przeciwnicy prezydenta obciążają go odpowiedzialnością za ubiegłoroczną wojnę z Rosją, zarzucając mu zdradę ideałów Rewolucji Róż z 2003 roku, dążenie do zamknięcia ust krytykom i przejęcia kontroli nad mediami.

Była przewodnicząca parlamentu, swego czasu sojuszniczka Saakaszwilego, a obecnie jedna z przywódczyń opozycji, Nino Burdżanadze, zapowiedziała w sobotę, że protesty będą kontynuowane, dopóki prezydent nie ustąpi.

Protesty trwają już 30 dni

- Tylko rezygnacja prezydenta może zakończyć ten kryzys. Micheil Saakaszwili jest głównym zagrożeniem dla narodu i musi odejść. Nie wolno nam uczynić ani jednego kroku wstecz - mówiła Burdżanadze na wiecu.

Inny przywódca opozycji, były ambasador Gruzji przy ONZ Irakli Alasania oświadczył, że władze mają nadzieję, iż protesty wygasną. Ale "wasza obecność tutaj pokazuje, że się mylą" - podkreślił zwracając się do tłumu.

W piątek liderzy opozycji spotkali się z przewodniczącym parlamentu Dawidem Bakradze, podkreślając jednak, że to wstęp do negocjacji z głową państwa. W sobotę minęło 30 dni od początku protestów opozycji, która domaga się odejścia prezydenta.

Opozycja zbyt słaba?

Reuters pisze, powołując się na opinie analityków, że gruzińska opozycja najprawdopodobniej nie jest dość silna, by zmusić Saakaszwilego do ustąpienia.

Agencja odnotowuje też, że w kręgach opozycji nie ma zgodności w kwestii dalszego postępowania. Jedni żądają natychmiastowego spotkania z Saakaszwilim, by powiedzieć mu, że ma odejść. Inni, w tym Alasania, zalecają cierpliwość.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters