3,5 roku dla "buchaltera z Auschwitz"? "Sześć minut w więzieniu za jedno życie"

Prokurator żąda 3,5 roku więzienia dla 94-letniego "buchaltera z Auschwitz"
Prokurator żąda 3,5 roku więzienia dla 94-letniego "buchaltera z Auschwitz"
Reuters
Groening jako członek formacji Waffen-SS pełnił służbę w KL Auschwitz w 1944 r.Reuters

Wiceszef Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Christoph Heubner, skrytykował jako zbyt niską propozycję prokuratury, która żąda 3,5 roku więzienia dla byłego strażnika z Auschwitz-Birkenau Oskara Groeninga. Krytykują ją też oskarżyciele posiłkowi.

Na procesie byłego strażnika z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau prokurator zażądał we wtorek kary trzech 3 lat i 6 miesięcy więzienia dla oskarżonego. Według prokuratury 94-letni b. esesman, nazywany "buchalterem Auschwitz", winien jest pomocnictwa w zamordowaniu 300 tys. osób. - Taki wyrok oznaczałby, że za jedno życie ludzkie (oskarżony) spędziłby w więzieniu sześć minut i trzynaście sekund - powiedział Heubner w czwartek dziennikarzowi w Berlinie. - Taki wymiar kary nie stanowiłby nawet symbolicznego zadośćuczynienia dla ofiar i pozostawiłby u tych, którzy przeżyli obóz, gorzki posmak - zaznaczył wiceszef MKO. Heubner podkreślił, że ani jemu, ani byłym więźniom nie chodzi o liczbę dni, które były esesmann spędzi w więzieniu. - Najważniejsze jest to, by oskarżony uznał swoją odpowiedzialność i winę za zbrodnie w Auschwitz - powiedział Heubner.

"Nie do zaakceptowania"

Propozycję wymiaru kary ostro skrytykowali także oskarżyciele posiłkowi reprezentujący 60 uczestników procesu, którzy sami byli więźniami obozu lub też są krewnymi zamordowanych. Profesor prawa karnego z Kolonii, Cornelius Nestler, rozprawił się w swoim wystąpieniu z nieskutecznymi jego zdaniem dotychczasowymi rozliczeniami niemieckiego wymiaru sprawiedliwości z nazistowskimi przestępcami. Jak podkreślił, do 1958 roku w RFN nie prowadzono żadnych systematycznych postępowań przeciwko byłym esesmannom z obozów zagłady. Powojenne niemieckie społeczeństwo odmawiało uznania odpowiedzialności za Holokaust - mówił prawnik.

Jego zdaniem również dzisiaj do procesów dochodzi - jak w przypadku Groeninga - tylko wtedy, gdy "zaangażowany prokurator natrafi na zaangażowany sąd". Oskarżyciel posiłkowy Christoph Rueckel uznał, że propozycja wymiaru kary jest "nie do zaakceptowania" - podała agencja dpa.

Oskar Groening przyznał na procesie rozpoczętym w kwietniu przed sądem w Lueneburgu, że ponosi moralną współodpowiedzialność za zbrodnie, i poprosił ofiary Holokaustu o przebaczenie. Przyznał ponadto, że wiedział o dokonywanych w obozie okrucieństwach. Ogłoszenie wyroku spodziewane jest pod koniec lipca.

Służba w Auschwitz

Groening, wówczas członek formacji Waffen-SS, pełnił służbę w KL Auschwitz w lecie 1944 roku, gdy do obozu zagłady Birkenau deportowano ok. 425 tys. Żydów z Węgier, z czego co najmniej 300 tys. niemal natychmiast uśmiercono w komorach gazowych. Zadaniem Groeninga było zabezpieczenie rzeczy odebranych ofiarom po przybyciu do obozu. W ocenie prokuratury Groening przyczynił się swoją działalnością do sprawnego funkcjonowania systemu masowego zabijania więźniów. W procesie bierze udział ponad 60 oskarżycieli posiłkowych - bliskich osób zamordowanych w Auschwitz. Wśród świadków są osoby, które przeżyły obóz. Proces Groeninga jest wyrazem nowego podejścia niemieckiego wymiaru sprawiedliwości do problemu byłych strażników obozów koncentracyjnych i zagłady. Do niedawna byli oni bezkarni, ponieważ niemiecki Trybunał Federalny orzekł w 1969 roku, że warunkiem skazania za pomoc w morderstwach jest udowodnienie indywidualnej winy oskarżonego. Ze względu na brak świadków zbrodni było to w większości przypadków niemożliwe. Wcześniejsze próby ukarania Groeninga kończyły się niepowodzeniem. W 1985 roku prokuratura we Frankfurcie umorzyła postępowanie przeciwko niemu ze względu na brak wystarczających dowodów. Obecnie prokuratura uznała przeciągające się śledztwo z przeszłości za okoliczność wpływającą na zmniejszenie wymiaru kary.

Autor: MAC//gry / Źródło: PAP