100 dni wojny, która "zniszczyła życie milionów dzieci". UNICEF podaje bilans ofiar

Źródło:
PAP

W ciągu stu dni wojny w Ukrainie zabitych zostało co najmniej 262 dzieci, a 415 zostało rannych na skutek działań zbrojnych - wyliczył Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Po stu dniach wojny ponad pięć milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

- 1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka na Ukrainie i w całym regionie. Zamiast świętować, mamy setny dzień wojny, która zniszczyła życie milionów dzieci. Bez natychmiastowego zawieszenia broni i wynegocjowanego pokoju, najmłodsi nadal będą cierpieć, a skutki wojny dotkną bezbronne dzieci na całym świecie - powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF Catherine Russell.

Najmłodsze ofiary wojny

Według danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) każdego dnia na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji średnio dwoje dzieci traci życie, a czworo zostaje rannych głównie w wyniku ataków z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych na zaludnionych obszarach.

Jak podaje UNICEF, obiekty infrastruktury cywilnej, w tym 256 ośrodków medycznych i co szósta szkoła wspierana przez Fundusz na wschodzie kraju, zostały zdewastowane.

UNICEF alarmuje, że wojna na Ukrainie spowodowała poważny kryzys w zakresie ochrony dzieci. Najmłodsi uciekający przed przemocą są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, wykorzystanie seksualne i handel ludźmi. Większość z nich była świadkami traumatycznych wydarzeń.

UNICEF pomaga ukraińskim dzieciom

"Dzieci pilnie potrzebują bezpieczeństwa i wsparcia psychologicznego, zwłaszcza te rozdzielone z rodzinami i przemieszczające się bez opieki. Ponad wszystko potrzebują jednak pokoju" - podkreślono w informacji prasowej.

"UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi jest obecny na Ukrainie i w krajach ościennych, niosąc pomoc humanitarną dzieciom i ich rodzinom. Priorytetem jest zapewnienie ochrony, czystej wody, pomocy medycznej, żywnościowej i edukacyjnej. Z kolei w państwach przyjmujących uchodźców UNICEF wspiera krajowe, miejskie i lokalne systemy, które zapewniają podstawowe usługi dla dzieci, szczególnie tych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji" - wskazano.

Apel o zakończenie wojny

UNICEF apeluje o natychmiastowe zakończenie walk na Ukrainie i ochronę wszystkich dzieci przed skrzywdzeniem oraz o umożliwienie pełnego dostępu organizacji humanitarnych do potrzebujących dzieci, gdziekolwiek się znajdują.

Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom zaapelował również do społeczności międzynarodowej o 624,2 miliona dolarów, aby dostarczyć pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na Ukrainie oraz o 324,7 miliona dolarów na pomoc uchodźcom z Ukrainy w krajach ościennych.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: