10-latka ekspertką od sake

Aktualizacja:

Jedne dzieci bawią się z rówieśnikami, inne wydają opinie o jakości alkoholu? Te drugie to na szczęście rzadkie przypadki, ale jest wśród nich 10-letnia Kogoma Niikura z Japonii. Dziewczynka zdała test w Japońskim Instytucie Przyrządzania Sake i jest specjalistką od komponowania jej z potrawami.

Oczywiście to nie sama 10-latka wpadła na pomysł rozpoczęcia kariery kipera. Pierwszy czajniczek sake podsunęła jej bowiem pod nos jej własna matka.

Tradycja najważniejsza

Goma Niikura nie nakazała córce pić trunku, a jedynie zapytała ją o doznania zapachowe. Tym sposobem szybko odkryła, że latorośl ma bardzo wrażliwe receptory, a zatem i talent kiperski.

Jak przekonuje matka, pomysł wyniknął z chęci potrzymania tradycji: - Zrobiłam to, dlatego że młodzi, dwudziestoparoletni ludzie nie sięgają już po sake tak często jak kiedyś, a skoro tak jest, to należy coś z tym zrobić. Chcę więc wykształcać u małych dzieci zmysł zapachu tą metodą, by - gdy dorosną - pamiętały o sake i dbały o odpowiednie okazje, by ją pić.

Sake to nie nowość

Uczęszczającej do 4. klasy szkoły podstawowej Kogomi taki obrót spraw zdaje się nie przeszkadzać. Matka, która jest miłośniczką sake od dzieciństwa zabiera ją bowiem do kawiarni i barów, w których jest serwowana.

Efekty widocznie są dzisiaj, gdy pewna siebie dziewczynka udziela rad gościom restauracji. - Moje ulubione tradycyjne danie japońskie to carpaccio z karmazyna. Jeżeli założymy, że ryba została złowiona u wybrzeży wyspy Sado to do posiłku rekomenduję sake Kintsuru, która została wykonana z czystego ryżu - mówi Kogomi, a klienci jej przytakują.

- To nieprawdopodobne, żeby dziecko w jej wieku mało taki gust i smak - komplementują poczynania 10-latki właściciele lokali i inni, starsi eksperci.

Kogomi ma tajemnicę w nosie

Dziewczynka sake nie pije. Nie pozwala jej na to rzecz jasna prawo, które w Japonii dolną granicę spożywania alkoholu wyznaczyło na 20. rok życia. Nie chce tego też jej matka. Dziewczynka ma jednak tak czułe receptory, że zyskała poklask wśród największych w kraju specjalistów w tej dziedzinie.

O dziewczynce w Japonii jest głośno już od zeszłego roku, kiedy objawiła się jako 9-letni geniusz kuchni na jednym z ogólnokrajowych konkursów. Posypały się oferty prowadzenia programów kulinarnych, a nawet napisania książki, ale Kogomi zna już swoją przyszłość. Kiedyś przejmie po mamie rodzinny interes - bar sake.

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości