- Nie mogłem zrozumieć, dlaczego w ludziach narasta ksenofobia, niechęć do ludzi z innych krajów, do inności jakiejkolwiek. Spróbowałem ten mechanizm przeanalizować w książce dla bardzo młodych czytelników - mówi pisarz, dziennikarz i grafik Marcin Szczygielski w "Xięgarni".
Marcin Szczygielski jest dziennikarzem, pisarzem i grafikiem. Poza tym, że książki pisze, to jest także autorem okładek i opraw graficznych swoich książek. Zadebiutował w 2003 roku. Najgłośniejszą jego książką pozostaje "Berek" - historia sąsiedzkiej wojny pomiędzy młodym gejem i tak zwaną moherową emerytką. Szczygielski pisze również popularne książki dla dzieci i młodzieży. Pierwszą była powieść science fiction "Omega", wydana w 2009 roku. Publikacja otrzymała tytuł Książki Roku w kategorii literatura młodzieżowa. W tym roku ukazała się nowa powieść "Leo i czerwony automat".
Marcin Szczygielski w "Xięgarni" wyjaśniał, że chociaż miasto, w którym dziej się akcja jego książki, nie ma nazwy, to może to być każde duże miasto na świecie. - Myślałem głównie o Rzymie, kiedy tę książkę pisałem. Ale równie dobrze może to być Brazylia, Polska, jak i Rosja - dodał. Pisarz zwrócił uwagę, że sam zastanawia się nad źródłem zła na świecie i dlatego napisał tę książkę. - Kiedy dorastałem, to myślałem, że regułą życia jest to, że w miarę upływu czasu jest coraz lepiej - podkreślił. - I nagle znalazłem się w swoim życiu w takim punkcie, że rozejrzałem się dookoła siebie i powiedziałem: jest gorzej, niż było - dodał.
- Nie mogłem zrozumieć dlaczego w ludziach narasta ksenofobia, niechęć do ludzi z innych krajów, do inności jakiejkolwiek. Spróbowałem ten mechanizm przeanalizować w książce dla bardzo młodych czytelników - wyjaśnił. - Zło, z którym ma do czynienia Leo, przychodzi po prostu z zewnątrz, jak zmiana pogody. Nagle ludzie zaczynają być dla siebie niemili i zaczynają być agresywni - wyjaśnił.
Szczygielski powiedział również, że jego bohater został poczęty metodą in vitro i miał tego świadomość. Leo nie miał z tym problemu, jednak "zorientował się, że są osoby, którym z niewiadomych przyczyn to przeszkadza".
W drugiej części programu felieton Justyny Sobolewskiej.
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.
Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24