- Moje bohaterki należą do sfery tabu i są stygmatyzowane, bo nie przystają do patriotycznej wizji bohaterskiej - mówiła w sobotniej "Xięgarni" dr Joanna Ostrowska, autorka książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej".
Dr Joanna Ostrowska jest historyczką i judaistką. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz na Katedrze Judaistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest również absolwentką gender studies Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu.
Jest również krytyczką filmową i selekcjonerką Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mieszka w Warszawie.
"Przemilczane" bohaterki wojny
We wrześniu ukazała się jej książka "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Jest to pierwsza praca poświęcona doświadczeniu seksualnej pracy przymusowej w niemieckim domu publicznym. Ostrowska podjęła się trudu opisania zjawiska, które ciągle stanowi temat tabu.
Dlaczego temat przymusowej pracy kobiet w domach publicznych był tak długo tematem tabu? - To najtrudniejsze pytanie i jeden z moich podstawowych celów - odpowiadała w "Xięgarni".
- Warto tu wspomnieć o dwóch kluczowych słowach dla polityki historycznej w tym kraju: tabu i stygmacie. Moje bohaterki należą do sfery tabu i są stygmatyzowane jako ofiary II wojny światowej. Dlaczego? Bo nie przystają do patriotycznej wizji bohaterskiej, pamięci zbiorowej, w której są białe postacie, mężczyźni, bohaterowie, ludzi pozbawieni cielesności, pozbawieni seksualności - dodała.
W drugiej części programu Janusz Rudnicki wspominał Leopolda Tyrmanda, a Agnieszka Szydłowska opowiedziała o książkach, które właśnie przeczytała.
ZOBACZ CAŁY PROGRAM:
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24