Konfederacja, drużyna Jakiego, posłanki Lewicy. Kim są sejmowi debiutanci?

Programy

Aktualizacja:
tvn24Nowe sejmowe twarze w reportażu "Czarno na białym"

Reporterzy "Czarno na białym" przyjrzeli się kim są osoby debiutujące w roli posłów. Kilka dni przed pierwszym posiedzeniem nowej kadencji przybliżają nowe sejmowe twarze. Z kolei wśród powracających po latach do sejmowych ław znalazł się między innymi Krzysztof Bosak z Konfederacji. Rozmowa o tym, jakie oblicze jego partia pokaże w nowej kadencji Sejmu, w piątek o godzinie 20.25 w "Czarno na białym" w TVN24.

Artur Warcholiński przyjrzał się obliczom skrajnej prawicy i pyta o to, jakie oblicze w Sejmie pokaże Konfederacja. Czy będzie to oblicze kontrowersyjne kojarzone z postaciami Janusza Korwin-Mikkego i Grzegorza Brauna? Czy może zwycięży taktyka polityczna stosowana w kampanii przez Krzysztofa Bosaka, który pokazał wolnorynkową twarz Konfederacji?

W drugim reportażu Maja Wójcikowska pyta o to, jaką rolę w nowym Sejmie odegrają posłowie określani jako "drużyna Patryka Jakiego". To grupa młodych polityków, których były wiceminister sprawiedliwości w kampanii mocno wspierał i którzy swoje kariery zawdzięczają jemu i Zbigniewowi Ziobrze. To Michał Woś, Jacek Ozdoba, Jan Kanthak i Sebastian Kaleta - każdy z nich w mijającej kadencji pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Artur Zakrzewski pyta z kolei o źródła popularności innego sejmowego debiutanta - Franciszka Sterczewskiego, który do parlamentu dostał się z list Koalicji Obywatelskiej. Część obserwatorów zdążyła już mu wytknąć, że do Sejmu pierwszy raz przyjechał w starych butach. Jak sam wyjaśnił, to buty, które schodził w czasie kampanii wyborczej i licznych akcji społecznych.

W czwartym reportażu przedstawione zostaną nowe posłanki, które do Sejmu dostały się z list Lewicy. Wśród nich jest także 17 posłanek-debiutantek. Ich pierwszą inicjatywą był list skierowany do marszałka Sejmu w sprawie sejmowych tabliczek, na których zamiast "poseł" ma pojawiać się napis "posłanka". Z dwiema z nich spotkała się Magdalena Gwóźdź - to kobiety, które od lat społecznie angażują się na rzecz walki o prawa kobiet, teraz zdecydowały się wejść do wielkiej polityki. Kim są i o co chcą walczyć w Sejmie?

Autor: red. / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24