Filmy, o których dyskutowało się w ciągu ostatnich miesięcy, portrety generacyjne, próby zmierzenia się z trudną historią, powtórka z PRL. O Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tys. złotych walczy 10 najlepszych polskich filmów.
W ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych zostanie pokazany m.in. debiut Łukasza Grzegorzka. Film "Kamper" wielu nazywa generacyjnym obrazem pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Przeciwieństwa na początku się przyciągają, potem jednak tracą moc. Co wtedy? Odpowiedzi szukają Piotr Żurawski i Marta Nieradkiewicz. Budują ujmujące szczerością i bezpretensjonalne portrety zagubionych młodych ludzi. Wielu w ekranowych bohaterach może zobaczyć swoje lustrzane odbicie. Kasia Adamik tym razem zajmuje się zbrodnią, którą kilka lat temu żyła cała Polska. W jej "Amoku" fikcja miesza się z rzeczywistością, a prawda i kłamstwo stają się coraz trudniejsze do odróżnienia. Intrygująca historia zbrodni i kary z Mateuszem Kościukiewiczem, Łukaszem Simlatem i Zofią Wichłacz w głównych rolach. "Wołyń" Wojtka Smarzowskiego wywołał wiele dyskusji tak w Polsce, jak i na Ukrainie. Można odczytywać go na wielu płaszczyznach, bo pod wstrząsającą i drastyczną dosłownością kryje się poważne, uniwersalne przesłanie. Formalna maestria miesza się tu z umiejętnym oddaniem specyfiki niespokojnych czasów.
Filmowe biografie
"Gwiazdy" to opowieść o Janie Banasiu - słynnym prawoskrzydłowym reprezentacji Polski, którego gol dał Polakom prowadzenie w meczu z Anglią w Chorzowie w 1973 roku. Film to niezwykłe przeżycie dla kibiców piłki, ale też świetnie opowiedziana historia niełatwej drogi do sławy, jej blasków i cieni. Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku, od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański).
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to biografia najsłynniejszej seksuolożki epoki PRL-u i autorki bestsellerowego poradnika "Sztuka kochania". Aby wydać swoją książkę, musiała przejść długą, pełną politycznych i społecznych przeszkód drogę. Maria Sadowska opowiada o zmaganiach z absurdalnym systemem oraz próbie przełamywania obyczajowych granic ze swadą i dużym poczuciem humoru.
Ponadto o nagrodę powalczą: "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego, "Szatan kazał tańczyć" Katarzyny Rosłaniec i "Wspomnienie lata" Adama Guzińskiego.
Nowa nagroda aktorska
Nagroda Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w wysokości 300 tys. złotych zostanie przyznana przez międzynarodowe jury. Organizatorzy liczą na to, że spojrzenie profesjonalistów spoza lokalnej branży filmowej pomoże rozpoznać to, co w polskim kinie jest najbardziej uniwersalne i atrakcyjne. W tym roku rada programowa festiwalu Netia Off Camera po raz piąty wyłoniła także grono nominowanych do nagród aktorskich. Zwycięzcy w tej kategorii otrzymają nagrody w wysokości 10 tys. złotych, ufundowane przez Apart i Gino Rossi. W tym roku w konkursie polskich filmów fabularnych wręczona zostanie nowa nagroda - MasterCard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu (nagroda to także 10 tys. zł).
Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Netia Off Camera