Fantastyka to gatunek, który bardzo dobrze "wprowadza" do literatury i czytania - mówił w rozmowie z "Xięgarnią" Krzysztof Piskorski. Pisarz fantasy i twórca gier fabularnych był gościem programu.
Piskorski debiutował literacko w 2004 roku na łamach "Nowej Fantastyki". Swoje pierwsze opowiadania publikował również w czasopismach "Science Fiction", "Magazyn Fantastyczny" oraz w antologiach. Jego debiutem książkowym była natomiast opublikowana w 2005 roku powieść "Wygnaniec". To pierwszy tom trylogii, w której stworzył swój oryginalny świat.
Piskorski jest laureatem m.in. Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
W rozmowie z "Xięgarnią" pisarz przekonywał, że fantastyka to bardzo dobry gatunek "wprowadzeniowy" do literatury i czytania. - Jest tam dużo prostych, efektownych, gatunkowych powieści, które są dobrą pierwszą książką do przeczytania dla młodego czytelnika - tłumaczył Piskorski.
Dodał, że fantastyka potrafi być także niesamowitym medium do eksploracji historii, psychologii człowieka i socjologii.
Wieloznaczny tytuł
Pytany o tytuł książki "Czterdzieści i cztery" wyjaśnił, że okazał się on bardziej wieloznaczny niż myślał. - Kiedy niektórzy usłyszeli, że piszę książkę "Czterdzieści cztery" byli przekonani, że to będzie coś o Powstaniu Warszawskim - powiedział.
- Faktycznie jest to "Czterdzieści i cztery" mickiewiczowskie. To jest ta liczba - zagadka mickiewiczowska. Liczba zbawcy narodu, nad którym Mickiewicz się w "Dziadach" zastanawiał - wyjaśnił.
Dodał, że jest to powieść fantastyczno-historyczna i próba przetworzenia na bardzo wartką, fantastyczną opowieść kawałka polskiej historii.
Autor mówił, że lubi w taki właśnie sposób tworzyć książki. - Wziąć ciekawy okres historyczny, dobudować do niego równie ciekawy wątek fantastyczny i w ten sposób powstaje taki troszeczkę gatunkowy miks - ocenił.
Wyjaśnił, że w książce "Czterdzieści i cztery" w jednym momencie ta linia historii oddzieliła się od tego, co w rzeczywistym świecie się wydarzyło i poszła bardziej w fantastycznym kierunku.
Alternatywny świat
Pytany, dlaczego zdecydował się na stworzenie takiego alternatywnego świata odpowiedział, że jest to świetny sposób zaskakiwania czytelnika. Jak dodał, można popatrzeć na postaci historyczne rzucone w zupełnie inne sytuacje. - W momencie, w którym autor rzuca nas w alternatywną, boczną odnogę historii, nie możemy przewidzieć, co się stanie - ocenił.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Autor: ts,kb/sk, adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24