Premium

Pandora Gate, meetupy, dramy i nudesy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o influ, ale wstydzisz się zapytać

Zdjęcie: tvn24.pl

Są dla nastolatków tym, kim dla ich rodziców były Spice Girls czy Backstreet Boys. Współcześni idole z YouTube'a często nie pojawiają się w mediach mainstreamu i dla osób po czterdziestce mogą być kompletnie anonimowi. W obliczu trwającej właśnie afery w sieci z pedofilskim tłem przygotowaliśmy przewodnik po świecie polskiego internetu i jego sław.

Starszy mężczyzna siedzi zafrasowany przed ekranem laptopa. Podpis pod zdjęciem: "ja od kilku dni starając się dowiedzieć, kim są ci najpopularniejsi ludzie w polskim internecie". Mem zaczął krążyć w sieci - zwłaszcza wśród tych, którzy od dawna są dorośli - chwilę po wybuchu Pandora Gate.

Po kolei więc spróbujemy tę aferę przybliżyć i wyjaśnić internetową rzeczywistość. Zapraszamy w podróż do świata, o którym być może niewiele wiecie, ale w którym wydarzyło się ostatnio sporo złego. Warto do tego świata zajrzeć i to nie ze względu na zło, lecz dlatego, że ten świat to - z dużą dozą prawdopodobieństwa - codzienność Waszych nastoletnich dzieci.

Jeżeli nie zrozumiecie wytłuszczonych słów, wystarczy je znaleźć w naszym specjalnym słowniczku na końcu tekstu.

Część pierwsza. Trzęsienie ziemi, czyli o co chodzi w Pandora Gate

Początek października, niemal cała Polska żyje kampanią przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem w sieci pojawiają się informacje, że jeden z najpopularniejszych youtuberów w Polsce, znany jako Stuu (więcej o nim za chwilę), miał prowadzić korespondencję o podtekście erotycznym z dziewczynami poniżej 15. roku życia. Z co najmniej dwiema miał spotkać się w hotelu. Jedna z nich twierdzi, że kiedy miała 14 lat, została zaproszona na imprezę w mieszkaniu youtubera, gdzie podano jej alkohol. W pewnym momencie - jak twierdzi - "urwał się jej film". Obudziła się rano w łóżku. Jak opowiadała - leżał obok niej Stuu, który dotykał jej ciała.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam