Jaja w gabinecie i firanki w samochodzie policji politycznej. Kolorowe zdjęcia nieoddające kolorów. Zupa kalafiorowa i smażone ziemniaki jako wykwintne danie. I tysiące królików na pasie ziemi niczyjej w centrum wielkiego miasta. Mur Berliński kładł się cieniem na całe wschodnie Niemcy, a nawet znacznie dalej.
35 lat temu mur przestał dzielić Berlin. 9 listopada 1989 roku uznaje się za jedną z symbolicznych dat końca podziału Europy. W sensie fizycznym mur, który miał ponad 150 kilometrów długości, był metodycznie rozbierany przez ponad rok.
Przez 35 lat historia muru została już opowiedziana na wiele sposobów. Dziś spróbuję pokazać oddziaływanie muru na ludzi - to symboliczne i to fizyczne - poprzez przedmioty, miejsca na mapie Berlina, elementy codziennego życia i dzieła popkultury. Bo choć mur był obiektem i symbolem wielkiej polityki, to największy wpływ wywierał na życie zwykłych ludzi.
Hasła ułożyłem alfabetycznie, ale można je czytać w dowolnej kolejności.
"Arahja"
Bodaj najbardziej znany utwór polskiej grupy Kult, z 1988 roku. Lider formacji Kazimierz Staszewski, choć niechętnie wyznaje, jak powstają jego teksty, tak mówił o inspiracjach "Arahji":
W momencie kiedy (…) wjeżdżałem do Berlina Zachodniego, miałem przed oczami przepołowiony organizm, jakby nożem przecięty i jedna część jakby pozostawiona sama sobie, gnijąca niemalże, a tylko o drugą się dba. I stąd ta paralela, że to jak z ciałem, dziesięć palców na jedną stronę, pięć u nogi, pięć u ręki, a dziesięć na drugą. Czy [też] ten "mój dom murem podzielony'"- inspiracja z Muzeum Muru Berlińskiego, gdzie jakieś zupełnie ekstremalne przypadki pokazano, gdy Mur wręcz przechodził przez czyjeś mieszkanie. (Wiesław Weiss, "Kult. Biała księga. Czyli wszystko o wszystkich piosenkach", Wydawnictwo Kosmos Kosmos, 2009, s. 148-149).
Trochę objaśnień do tej wypowiedzi Kazika. Po II wojnie światowej Niemcy zostały podzielone na cztery strefy okupacyjne, zarządzane przez zwycięskie mocarstwa. Dodatkowo na cztery strefy okupacyjne podzielony był sam Berlin, znajdujący się jednak w środku strefy sowieckiej. Mur Berliński wybudowały w 1961 roku władze komunistycznej, zależnej od Związku Sowieckiego, Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Oddzielał strefę sowiecką od amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej. W latach 80. XX wieku Berlin Zachodni był enklawą wolności i względnego dostatku wewnątrz terytorium komunistycznych Niemiec.
"Arahja" miała nazywać się "Nową piosenką o Berlinie", ale muzycy Kultu słusznie przewidzieli kłopoty z cenzurą. Nadali więc pieśni nic nieznaczący tytuł, będący anagramem niektórych głosek nazwy zespołu Uriah Heep (niektórym członkom zespołu wstęp do utworu kojarzył się właśnie z UH).
Bariery
Zakazane słowo, którego nie usłyszeli widzowie państwowej telewizji w NRD w 1988 roku, w czasie transmisji z Berlina Wschodniego koncertu Bruce'a Springsteena.
Władze NRD liczyły, że jak da się ludziom rozrywkę z Zachodu, to nie będą knuć przeciw rządzącym. Springsteenowi komunistyczny reżim zabronił mówić ze sceny o Murze Berlińskim. Artysta honorowo wywiązał się ze zobowiązania. O murze nie wspomniał. Ale powiedział po niemiecku m.in.:
Przyjechałem grać rock'n'rolla dla mieszkańców Berlina Wschodniego w nadziei, że pewnego dnia wszystkie bariery zostaną usunięte.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam