Premium

Podbijają świat, ale można napisać do nich na Telegramie, jeśli czegoś potrzeba. "Na imprezę przyjdzie jeszcze czas"

Kalush Orchestra - tegoroczne odkrycie Eurowizji, jej faworyci, a w końcu zwycięzcy. Zespół, który łączy rap, pop, folk i muzykę tradycyjną, stał się jedną z najważniejszych wizytówek Ukrainy. - Najbardziej cieszy nas to, że nasza wygrana dała Ukraińcom w środku wojny powód do świętowania - opowiada lider zespołu Oleh Psiuk w rozmowie z dziennikarzem tvn24.pl Tomaszem-Marcinem Wroną.

Gdy 22 lutego ostatecznie okazało się, że to Kalush Orchestra z piosenką "Stefania" będzie reprezentować Ukrainę podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie, zespół szybko stał się faworytem do wygranej. Chociaż pojawiały się głosy, że Europa powinna pokazać solidarność zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, to komentatorzy i obserwatorzy Eurowizji szybko uznali, że Kalush Orchestra powinien wygrać, bo "Stefania" jest po prostu bardzo dobrą piosenką. Ostatecznie 14 maja Ukraińcy zdobyli 631 punktów - dla porównania w 2021 roku włoska grupa Maneskin zwyciężyła z 524 punktami. Ukraińcy jednocześnie zapisali się w historii konkursu jako twórcy pierwszej hiphopowej piosenki, która zdobyła pierwsze miejsce na Eurowizji.

Kalush Orchestra "Stefania" (fragment)
Kalush Orchestra "Stefania" (fragment)Sony Music Poland

Grupa Kalush Orchestra jest równoległym i poszerzonym projektem zespołu Kalush. Brzmi zawile? Otóż hiphopowa grupa Kalush powstała w 2019 roku jako trio, którego liderem jest Oleh Psiuk. Razem z nim Kalush tworzą multiinstrumentalista Ihor Didenczuk (jednocześnie członek grupy elektrofolkowej Go_A, która reprezentowała Ukrainę podczas Eurowizji 2021) i breakdancer, zamaskowany MC KylymMen. Nazwa grupy zaczerpnięta została od miasta Kałusz w południowo-zachodniej Ukrainie. Jako trio szybko zyskali popularność w rodzinnej Ukrainie, chociaż nie mieli łatwo, bo gdy ich kariera nabierała tempa, wybuchła pandemia COVID-19. Jeszcze przed tym, jak świat ogarnął lockdown, Kalush podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnią Def Jam Recordings - tą samą, w której płyty wydawali między innymi Frank Ocean, Rihanna, Justin Bieber, DJ Khaled, Nas, Jay-Z czy Beastie Boys. Od tego czasu Kalush wydał dwie płyty, dobrze przyjęte przez krytyków i publiczność.

Jak więc powstał Kalush Orchestra? W 2021 roku trio, z Psiukiem na czele, postanowiło wzbogacić swój rapowy repertuar o elementy folklorystyczne i ukraińskiej muzyki tradycyjnej. Do projektu Kalush Orchestra zaprosili kolejnych trzech członków: multiinstrumentalistów Tymofija Muzyczuka i Witalija Dużyka oraz wokalistę Andrija Handziuka (znanego również jako Dzhonni Dyvnyy) jako wokalistę wspierającego. Ich pierwszy wspólny singiel "Stefania" podbił świat. Jest to nostalgiczna oda do matki Psiuka - Stefanii, w której przywołane zostały wspomnienia o niej. Kolejne zwrotki przeplatane są "kołysanką". Po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej "Stefania" pojawiła się na ustach nie tylko walczących o wolność kraju, ale również śpiewały ją matki, których dzieci poszły na front. Podobnie stało się z innymi piosenkami autorstwa Psiuka i spółki.

Kalush Orchestra "Stefania" (tekst piosenki i tłumaczenie polskie)zdjęcie: Sony Music Poland

Po wygranej w Turynie, Kalush i Kalush Orchestra poszli śladami swoich włoskich poprzedników - grupy Maneskin, którzy w ubiegłym roku rzucili sobie świat do stóp. Tak jak Maneskin, Ukraińcy pokazali, że dobra, jakościowa, ambitna muzyka ma szansę wygrać Eurowizję, często kojarzoną z kiczem i tandetą. Psiuk z zespołem grają w całej Europie, biorąc między innymi udział w koncertach charytatywnych, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie narodu ukraińskiego. Z końcem czerwca grupa Kalush Orchestra zadebiutowała na scenie jednego z najważniejszych festiwali muzycznych świata - Glastonbury Festival, dając koncert, który wzbudził zachwyt. Psiuk w jednym z wywiadów wyznał, że piosenki, które zaprezentowali w Wielkiej Brytanii, powstały zaledwie w dziesięć dni.

Muzycy nie są obojętni na to, co dzieje się w ich ojczyźnie. Już w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej Ołeh Psiuk założył organizację charytatywną "Ty de?" ("Gdzie jesteś"), która wspiera m.in. osoby bez dachu nad głową albo potrzebujące transportu.

Kalush Orchestra na Eurowizji 2022Stefania D'Alessandro/Getty Images

Pod koniec czerwca zespół zorganizował na Facebooku aukcję, w ramach której pod młotek trafił Kryształowy Mikrofon - główna nagroda Eurowizji. W ten sposób zebrali 900 tysięcy dolarów, które przeznaczone zostały na zakup trzech dronów dla ukraińskiej armii.

Z członkami zespołu Kalush Orchestra rozmawiał Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl. Tłumaczył Ołeh Biłecki.

Kalush OrchestraSony Music Poland

Tomasz-Marcin Wrona, tvn24.pl: Jak się macie?

Oleh Psiuk: Wszystko w porządku. 

Dzięki waszym zespołom: Kalush i Kalush Orchestra - o mieście Kałusz usłyszał świat. Jak wygląda to miasto? Jak w nim teraz się żyje?

Wiesz, jest to zwykłe, prowincjonalne miasto, którego życie kręci się wokół huty i zakładów chemicznych. Od lutego niewiele się tam zmieniło, poza tym, że mieszka w nim więcej ludzi, bo wiele osób z Ukrainy centralnej i wschodniej tu znalazło schronienie.

A poza wami, czy to miasto jeszcze z czegoś słynie?

Miasto nie cieszy się najlepszą sławą z powodu różnych swoich historii, o których nie chcę mówić. W Kałuszu urodził się słynny ukraiński pisarz Jurij Izdryk. Ale to chyba wszystko (uśmiech). 

Google Maps

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam