Przy pomocy sztucznej inteligencji OpenAI rozwiązaliśmy maturę z języka polskiego i egzamin ósmoklasisty. Wersja testowa Chat GPT-3 jest na razie jak trójkowy uczeń, który bez szczególnej finezji i kreatywności cytuje "Pana Tadeusza" Mickiewicza czy "Lalkę" Prusa - lub ich bryki - żeby "zaliczyć". Ale w języku angielskim radzi sobie lepiej. I szybko się uczy.
Chat GPT, czyli generująca tekstowe odpowiedzi sztuczna inteligencja stworzona przez organizację OpenAI, w ostatnich tygodniach wywołuje medialny popłoch. "Czy zastąpi dziennikarzy i copywriterów?" - pytają nagłówki kolejnych artykułów. "Czy zautomatyzuje pracę programistów?" i "Zagrozi wyszukiwarce Google?" (w firmie już ogłoszono "czerwony alarm", że popularny bot może być poważną konkurencją dla jej usług).
I przede wszystkim: "Czy chat GPT będzie przekleństwem systemu edukacji?". Umożliwi uczniom ściąganie i oszukiwanie na nieznaną skalę, zamieniając kolejne pokolenia w bezmyślnych użytkowników, oczekujących gotowych odpowiedzi od robotów?
Czy raczej będzie jak podręczny kalkulator i Excel - nieco bardziej interaktywna wyszukiwarka Google oraz osobisty researcher informacji, tylko trochę lepiej miksujący od zawsze istniejące ściągi i gotowce? Sprawi, że w szkołach - bardziej niż pisać wypracowania - będziemy się uczyć je redagować?
Szybko pojawiły się nerwowe reakcje na możliwości narzędzia OpenAI: szkoły w Nowym Jorku już wprowadziły zakaz korzystania z czatu przez uczniów i nauczycieli. Powstało również oprogramowanie, które sprawdza, czy praca ucznia nie została splagiatowana i napisana przez chat GPT.
Postanowiliśmy sprawdzić możliwości popularnego bota. Na pierwszy ogień wzięliśmy wypracowania z języka polskiego (w angielskim jest znacznie lepszy) oraz maturę na poziomie podstawowym i egzamin ósmoklasisty.
Czatbot z ósmej klasy
"Każdy jest w życiu za kogoś lub za coś odpowiedzialny. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, na czym polegała odpowiedzialność wybranych przez Ciebie bohaterów literackich" - wpisujemy. To jeden z przykładowych tematów zadań na egzaminie ósmoklasisty.
Czytaj dalej po zalogowaniu
Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam