Premium

Człowiek Bielana na Śląsku i 17 milionów dotacji w cztery lata. "Prowadzę projekty. Na tym się znam"

Zdjęcie: TVN24

Przyjechał do Gliwic z Armenii jako dziecko. Skończył prawo, założył restaurację. Należy do wielu organizacji pozarządowych, wygrywa rządowe konkursy, jest w radzie krajowej Partii Republikańskiej Adama Bielana. Spotykam go przypadkiem w domu w Międzybrodziu Bialskim. - Kupiliśmy to jako fundacja - mówi Petros Tovmasyan. Pieniądze na zakup i remont pochodzą między innymi z trzech dotacji ministra kultury oraz pożyczki preferencyjnej. W sumie ponad milion złotych. Agencja nieruchomości pisała o tym miejscu: świetna oferta do prowadzenia działalności turystycznej.

Okazały dom numer 67 przy ulicy Żywieckiej, głównej drodze w Międzybrodziu Bialskim, biegnącej wzdłuż jeziora Międzybrodzkiego. Rzuca się w oczy zaokrąglonym frontem z napisem "restauracja". Kiedyś była tam restauracja Okrąglak, którą prowadził pan Tadeusz, ówczesny właściciel willi. Miejscowi do dzisiaj mówią na willę "okrąglak".

"Budynek główny wybudowany został w 1937 roku" - opisywało biuro nieruchomości, które wystawiło Żywiecką 67 na sprzedaż. Powierzchnia: 600 m kw. Do tego drugi mniejszy dom z tyłu - 120 m kw. Działka - ponad 7 tysięcy m kw. Cena: 1 599 000 złotych.

Biuro nieruchomości o "okrąglaku": "Jego charakterystyczna, niebanalna bryła nawiązuje do najlepszych tradycji modernistycznej architektury międzywojennej, nadając miejscu wyjątkowy klimat". Balkony na dwóch poziomach, taras, dogodny dojazd, parking, widok na pasmo Beskidów ze szczytem góry Żar i na jezioro, do brzegu dwieście metrów. "Świetna oferta dla osób szukających miejsca z duszą do prowadzenia działalności turystycznej".

We wrześniu 2021 nieruchomość została sprzedana. Do muru przytwierdzono tablicę: dofinansowano ze środków budżetu państwa. "Dofinansowanie: 320 000 zł. Całkowita wartość: 355 556 zł". Program: "Fundusz Patriotyczny - edycja 2021 Wolność po polsku".

Nieruchomość w Międzybrodziu Bialskim, którą kupiła i remontuje za dotacje fundacja Klaster Innowacji SpołecznychMałgorzata Goślińska / tvn24.pl

Fundusz Patriotyczny powołany został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, Glińskiego, jego operatorem jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowe im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Zaglądamy na listę organizacji dofinansowanych w pierwszej edycji konkursu w 2021 w priorytecie 2, który pozwala na zakup nieruchomości. Kwotę 320 tysięcy dostała tylko jedna fundacja - Instytut Pracy i Edukacji z Gliwic, która w 2022 roku zmieniła nazwę na Klaster Innowacji Społecznych. Prezesem fundacji jest Petros Tovmasyan.

- Co tam się dzisiaj dzieje? - wypytuję mieszkańców z sąsiedztwa "okrąglaka". - Nic - mówią. - Ktoś to kupił i remontują. Robotnicy czasem tam śpią.

Jest niedziela 5 lutego. Z komina mniejszego domu za "okrąglakiem" leci dym. Pukam do drzwi. Otwiera Petros Tovmasyan.

- To pana dom? - pytam, nie przedstawiając się jako dziennikarka.

- Kupiliśmy to jako fundacja i remontujemy - mówi.

11 lutego rozmawiam z Tovmasyanem jako dziennikarka portalu tvn24.pl. Z rozmowy wynika, że jego fundacja dostała z resortu Glińskiego także pieniądze na remont "okrąglaka". Mimo początkowych zapewnień, Tovmasyan ostatecznie nie prześle nam wniosków o dotacje i umów z grantodawcami. Pokaże tylko akt notarialny.

"Okrąglak" w Międzybrodziu Bialskim
"Okrąglak" w Międzybrodziu BialskimTVN24

Oparliśmy się zatem na informacjach, które udostępnia publicznie - na opisach projektów na stronie jego fundacji, opatrzonych zdjęciami "okrąglaka". Po rozmowie z Tovmasyanem opisy zmieniły się, a jeden projekt zniknął.

Kilkanaście dni później kopie dokumentów prześlą nam grantodawcy.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam