Poznań

Z kamerą na pokładzie amerykańskiego herkulesa

Poznań

Amerykańscy lotnicy pozwolili reporterowi TVN24 wejść na pokład samolotu C-130 Hercules
TVN24 PoznańW Powidzu łącznie ćwiczy 80 amerykańskich żołnierzy

W bazie lotniczej w Powidzu (woj. wielkopolskie) stacjonują od końca marca trzy amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules. Amerykanie ćwiczą wspólnie z Polakami m.in. zrzuty spadochroniarzy oraz starty i lądowania z wykorzystaniem trawiastego pasa. Zgodzili się, aby w jednym z lotów treningowych towarzyszył im reporter TVN 24.

W szkoleniach poza trzema herkulesami udział bierze 80 amerykańskich żołnierzy (głównie z 37 eskadry lotnictwa transportowego w Ramstein).

Połączone siły polsko-amerykańskie ćwiczą w Wielkopolsce charakterystyczne dla lotnictwa transportowego loty, takie jak transport i zrzut ładunków oraz skoczków spadochronowych, oraz starty i lądowania na trawie, czego Amerykanie nie mają okazji trenować w bazie niemieckiej, gdzie stacjonują.

W szkolenie zaangażowane są również myśliwce - zarówno F-16 z Krzesin i Łasku, jak i samoloty Mig-29. Ćwiczenia odbywają się nad Pustynią Błędowską, poligonem drawskim i rejonem Powidza, oraz w wydzielonych strefach pilotażu.

Spadochrony z GPS i nocne loty

Amerykańscy żołnierze, z wykorzystaniem swoich herkulesów ćwiczą też zrzuty ładunków za pomocą systemu JPADS (Joint Precision Air System), dzięki któremu można z bezpiecznej odległości sterować opadającym na spadochronie ładunkiem, za pomocą nawigacji GPS.

- W tym rodzaju ćwiczeń możemy być bardzo wysoko. Używamy wtedy komputerów i całą dostępną technologię. Wskazujemy to osobie, która to koordynuje i wtedy gdy cały ładunek znajduje się w samolocie, zostaje on zrzucony. Otwierany jest spadochron i przy użyciu GPS ląduje on tam, gdzie jest to zaplanowane - tłumaczy zalety systemu Raymond Bevevino, pilot jednego z herkulesów.

Nocne loty w goglach

Przybyli z Ramstein amerykańscy żołnierze testują też loty nocne, przy użyciu specjalnych gogli notkowizyjnych NVG (Night Vision Goggles). Wspólne ćwiczenia zakończą się w piątek 11 kwietnia.

Amerykańscy żołnierze zaprosili kamerę TVN 24 na pokład samolotu:

Amerykanie zaprosili reportera TVN24 na pokład samolotu transportowego C-130 Hercules
Amerykanie zaprosili reportera TVN24 na pokład samolotu transportowego C-130 HerculesTVN24 Poznań

Zobacz start herkulesa z kabiny pilotów :

Start amerykańskiego herkulesa z perspektywy pilota
Start amerykańskiego herkulesa z perspektywy pilotaDowództwo Generealne Rodzajów Sił Zbrojnych

Autor: kk/b / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości