Na Międzynarodowych Targach Poznańskich dobiegła końca wystawa Pewuka "Konkurencyjna Polska". Zakończyło ją wkopanie w ziemię kapsuły czasu, która ma zostać odkopana za 85 lat. Jedną z osób, które tego dokonały była 97-letnia Łucja Wiciakowa, która brała udział w pierwszej wystawie w 1929 r.
- Byłam dwa razy na wystawie, ale na samym otwarciu nie. Byłam ze szkołą i z rodziną - wspomina pierwszą Powszechną Wystawę Krajową Łucja Wiciakowa. 97-latka jako 12-latka gościła na wystawie. mimo to pamięta ją doskonale.
- To się ciągnęło dosyć długo. Była wystawa najróżniejszych produktów: materiały, owoce, buty, jedwabie. Dużo się wtedy zmieniło. Poznań wtedy wypiękniał, ale wojna potem zmieniła oblicze miasta. Ten okres Pewuki to był przepiękny okres. Dużo ludzi: Chińczycy, Japończycy, egzotyka... - opowiada.
Pamiątka na 85 lat
Pewuka z 1929 roku miała pokazać dorobek Polski 10 lat po odzyskaniu niepodległości. Wystawa zorganizowana w dwudziestoleciu międzywojennym zajęła 65 hektarów, a więc trzy razy więcej, niż dziś mają MTP. W 112 pawilonach zaprezentowało się 1427 wystawców. Od maja do września 1929 r. wystawę zwiedziło 4,5 miliona osób, w tym ponad 200 tysięcy gości z zagranicy.
Teraz, 85 lat później i 25 lat po pierwszych wolnych wyborach w Polsce, zorganizowano drugą edycję wystawy. Impreza, na której przedstawiono polskie sukcesy ostatniego 25-lecia w takich dziedzinach jak gospodarka, samorząd, kultura i obywatel, trwała przez ostatnie dwa tygodnie. Zakończyło ją wkopanie kapsuły czasu, która ma zostać wykopana za kolejne 85 lat, w 2099 r. w 170.rocznicę I i 85. rocznicę II Pewuki. Umieszczono w niej materiały związane z targami, publikacje na temat Polski oraz materiały mediów w tym TVN24.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań