W styczniu 2013 r. firma zamknęła zakład położony nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Jako jeden z powodów zamknięcia rozlewni Wyborowa wskazywała zapisy uchwalonego w 2002 r. przez miejskich radnych planu zagospodarowania przestrzennego. Plan zakładał zmianę przeznaczenia nieruchomości, z przemysłowego na rekreacyjno-sportowy i zobowiązywał firmę do zakończenia produkcji na tym terenie do 2017 r.
Sąd uznał w czwartek, że roszczenia firmy uległy przedawnieniu. - Nastąpiło to najpóźniej w roku 2006, a pozew złożono w 2012 r. - powiedział sędzia Jan Sterczała.
Sąd oddalił również dodatkowe żądanie, jakie Wyborowa zgłosiła w trakcie trwania procesu - spółka chciała, aby miasto wykupiło teren po dawnej rozlewni.
Jak powiedział wiceprezes Wyborowej Andrzej Szumowski, spółka nie zamierza "na tym etapie" komentować orzeczenia sądu.
Grobelny chwali decyzję
W przesłanym PAP komunikacie prezydent Poznania Ryszard Grobelny stwierdził, iż wyrok jest dowodem na konsekwencję miasta w zachowaniu i rozwoju terenów zielonych. - To działania trudne, ale zakończone sukcesem z pożytkiem dla mieszkańców - dodał Grobelny.
Władze miasta twierdzą, że upadek zakładu nie jest wynikiem działań planistycznych i chcą rozmawiać ze spółką o ewentualnym nabyciu przysługującego Wyborowej prawa użytkowania wieczystego.
Wódka produkowana od 1927
W rozlewni Wyborowej w chwili zamknięcia zakładupracowało prawie 90 osób. Część z nich znalazła pracę w innych zakładach spółki, a pozostali pracownicy skorzystali z programu odpraw. Na decyzję o zamknięciu poznańskiego zakładu wpływ miały również względy ekonomiczne i trudna sytuacja przemysłu spirytusowego w Polsce.
Wyborowa SA to jeden z czołowych producentów napojów spirytusowych w Polsce. Jej najbardziej znane marki to: Wódka Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz. Wódka w zakładzie na poznańskiej Komandorii była produkowana od 1927, początkowo w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego.
Autor: ib / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | MOs810