Nieczynny browar w Bojanowie (woj. wielkopolskie) znalazł nabywcę. Zakupił go Marek Jakubiak, właściciel zakładów piwowarskich w Ciechanowie i Lwówku Śląskim.
Jak informuje "Życie Rawicza", akt notarialny w sprawie zakupu browaru w Bojanowie podpisano w piątek.
Wróci piwo z Bojanowa
- Zakupiono cały kompleks. Inwestorowi zależało na słodowni. Ma też plany wykorzystania willi. Możemy mieć pewność, że browar będzie funkcjonował jako browar - mówi gazecie burmistrz Bojanowa Józef Zuter.
Marek Jakubiak jest już właścicielem dwóch zakładów piwowarskich - Ciechan i Lwówek. Planuje także budowę od podstaw nowego browaru w Darłowie, w którym produkowane ma być piwo Darłowiak. Od czerwca piwo o tej nazwie wytwarzane jest w Lwówku Śląskim.
Ponad sto lat tradycji
Browar w Bojanowie wybudował w 1881 r. Niemiec Franz Junke. W polskie ręce trafił w 1938 r. Nabyli go poznańscy restauratorzy: Stanisław Jóźwiak, Wacław Dąbrowski, Jakub Imiński i Maksymilian Breucz.
W 1949 r. został znacjonalizowany. Powołano wówczas Bojanowskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, w które wchodziły browary w Górze Śląskiej i Lesznie a w późniejszych latach także w Grodzisku Wielkopolskim oraz zakłady w Wolsztynie i w Śmigłu. W latach siedemdziesiątych przedsiębiorstwo podporzadkowano Wielkopolskim Zakładom Piwowarskim w Poznaniu. Wówczas produkowano w nim ponad 100 tysięcy hektolitrów piwa.
W 1999 r. został postawiony w stan likwidacji a następnie upadłości. Przejęła go prywatna firma, która reklamowała się jako "pierwszy czeski browar w Polsce". Produkowała tu piwo "Szwejka". Ostatnia warka piwa została w nim wyprodukowana w 2006 r.
Kolejny po Grodzisku
Browar w Bojanowie to kolejny wielkopolski zakład, który ma wznowić produkcję piwa. W sierpniu browar Fortuna z Miłosławia nabył warzelnię w Grodzisku Wielkopolskim. Słynne piwo grodziskie warzone według tradycyjnej receptury ma trafić na rynek do 2015 r.
ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA PRODUKCJA PIWA W BOJANOWIE:
Autor: FC//ec / Źródło: TVN 24 Poznań / Życie Rawicza
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.5) | Jan Jerszyński