Co robić, żeby dzieci nie sięgały po narkotyki i po czym poznać, że jednak to robią? Poznańska policja organizuje konsultacje dla rodziców nastolatków, żeby pomóc im chronić młodzież przed uzależnieniami. - To właśnie rodzice są zwykle tym słabym ogniwem - tłumaczą funkcjonariusze.
W piątek, 20 lipca w godz. od 10:00 do 13:00 w siedzibie Komendy Miejskiej Policji przy ul. Szylinga 2 na rodziców i opiekunów nastolatków będą czekać specjaliści od uzależnień.
Spotkania, konsultacje
W ramach akcji prewencyjnej "Bezpieczne wakacje bez narkotyków" będzie można spotkać się nie tylko z policyjnymi specjalistami ds. nieletnich i uzależnień ale także z lekarzem toksykologiem oraz terapeutą uzależnień z Monar.
W trakcie konsultacji eksperci przekażą informacje w jaki sposób pomóc dziecku, które zażywa narkotyki. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z atrapami środków psychoaktywnych, a także wykonać bezpłatny test na obecność narkotyków. Każdy z rodziców i opiekunów otrzyma również poradniki dotyczące zapobiegania uzależnieniom u dzieci i młodzieży.
"Statystyki nie są złe"
Jak podaje policja w ubiegłym roku 144 osoby nieletnie w wieku od 13-17 lat popełnilły 2100 czynów karalnych. 82 nastolatków zostało przyłapanych pod wpływem marihuany, 4 pod wpływem amfetaminy i aż 270 pod wpływem alkoholu. - Akcja "Bezpieczne wakacje bez narkotyków" prowadzona jest co roku. Statystyki nie są złe, od 4 lat utrzymują się na podobnym poziomie.
- Niestety najsłabszym ogniwem sa tutaj rodzice, dlatego organizujemy konsultacje. Mimo tego, że w szkłach przez cały rok policja realizuje program "szkoła wolna od narkotyków" z frekwencją dorosłych na specjalnych spotkaniach jest różnie - mówi Joanna Kęcińska z Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu
Organizatorzy przewidzieli także możliwość telefonicznych konsultacji tel. 61 84 156 24 oraz 61 84 156 29.
Autor: aw/k / Źródło: TVN Poznań
Źródło zdjęcia głównego: KMP Poznań