Tablica, stefanki i Zimoch. Poznań upamiętni prof. Stuligrosza

Poznańskie Słowiki/ Facebook | Michał EllmanProf. Stuligrosz z podopiecznymi

Koncert Poznańskich Słowików, wspólne śpiewanie i wystawa, upamiętnią w sobotę w Poznaniu pierwszą rocznicę śmierci prof. Stefana Stuligrosza. Twórca i dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł 15 czerwca 2012 r.

W sobotę w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul.Grobla, gdzie Stuligrosz był przez pewien czas organistą, po mszy odsłonięta zostanie pamiątkowa rzeźba poświęcona artyście. Odbędą się też reaktywowane w kwietniu tego roku Śpiewanki Stuligrosza, tym razem pod nazwą "Śpiewamy Stefanowi".

Stefanki dla łasuchów

Gościem śpiewanek będzie zaprzyjaźniony z dyrygentem dziennikarz radiowy, sprawozdawca sportowy Tomasz Zimoch.

- Kiedy zmarł ojciec, Tomasz Zimoch komentując jeden z meczów Euro 2012 zachęcał kibiców, by śpiewali profesorowi, który słyszy ich "z chmurki". Wspólnie z poznaniakami śpiewać będą Poznańskie Słowiki i Kompania Druha Stuligrosza. Gości częstować będziemy ciastkami - stefankami. Ojciec był wielkim fanem słodyczy, to była jego straszna bolączka, że pod koniec życia nie mógł ich jeść - mówi córka dyrygenta, Anna Stuligrosz-Biedak.

Stare zdjęcia i film

Śpiewanki zorganizowane będą w Nowej Gazowni, tam też otwarta zostanie wystawa zdjęć "Stefan - zdjęcia wychowanków".

- To będzie okazja zobaczenie dokumentacji fotograficznej z kilkudziesięciu lat działalności Poznańskich Słowików. Niektóre zdjęcia pokazane zostaną publicznie po raz pierwszy - podkreśla Stuligrosz-Biedak.

W ramach obchodów rocznicowych zaprezentowany będzie też poświęcony chórowi Stuligrosza film w reżyserii Hieronima Przybyła "Poznańskie Słowiki". Zaplanowano również spotkanie z chórzystami, którzy wzięli udział w tym nakręconym w latach 60-tych filmie. Uroczystości zwieńczy koncert Poznańskich Słowików w kościele pw. Wszystkich Świętych.

Ponad 70 lat z batutą

Prof. Stuligrosz, twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł w wieku 92 lat. W ciągu ponad 70 lat pracy, w jego chórze śpiewało ponad 2 tys. wychowanków. Chór pod jego dyrekcją koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii. Profesor skomponował ok. 600 utworów na chór a cappella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Autor: FC/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Słowiki/ Facebook | Michał Ellman

Pozostałe wiadomości