Stadion w Słubicach został wpisany do rejestru zabytków. Nie bez powodu, bo to jeden z najstarszych kompleksów sportowych w naszej części Europy. Lokalnych działaczy taka decyzja jednak wcale nie ucieszyła. - To może utrudnić nam rozwój bazy sportowej - skarży się Zbigniew Sawicki, prezes zarządu Słubickiego Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Decyzję o wpisaniu słubickiego stadionu (dawniej "Stadionu Wschodniomarchijskiego we Frankfurcie nad Odrą") do rejestru zabytków wydała Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.
Stadion, basen i boiska
Zakresem ochrony ma zostać objęta płyta główna wraz z trybunami, basen z dolną częścią dawnej wieży skoków, budynek arkadowy w stylu premodernistycznym z zapleczem administracyjnym, boiska ziemne wraz ze stawem i elementami zieleni projektu wiesbadeńskiego architekta zieleni Wilhelma Hirscha (1887-1957) oraz założenie przestrzenne według projektu architekta miejskiego Otto Morgenschweisa (1869-1944).
- Nie jesteśmy do końca zadowoleni z objęcia przez konserwatora całego kompleksu. Nie miałbym nic przeciwko włączeniu do rejestru arkad i budynków na stadionie, ale zrobienie tego samego z okołostadionowymi boiskami może utrudnić nam rozwój bazy sportowej. Chcemy zrobić tam korty tenisowe. Wszystko musielibyśmy konsultować z konserwatorem zabytków i nie wiemy jak by się zachował - martwi się prezes Sawicki.
Historia ze sportem...
Stadion lekkoatletyczny z boiskiem piłkarskim - jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej - wchodzi w skład kompleksu sportowego wybudowanego w latach 1914-1927. Projektant kompleksu Otto Morgenschweis ściśle wzorował się na planie Deutsches Stadion w Berlinie, działającego w latach 1913-1934. Częścią stadionu jest wybudowany w tym samym okresie otwarty basen pływacki o wymiarach olimpijskich.
Otwarcie boiska nastąpiło 9 września 1923 r., a 22 czerwca 1924 r. na pobliskich polach, obecnie boiskach bocznych, odbyły się Targi Rzemieślniczo-Rolnicze Marchii Wschodniej, w których uczestniczyło 100 tys. ludzi. Odkryty basen pływacki został poświęcony w lipcu 1926 r., a 1930 r. został przebudowany. W tym samym roku zakończyła się budowa znajdujących się w sąsiedztwie stadionu kortów tenisowych.
...i polityką w tle
Oprócz wydarzeń sportowych i kulturalnych, słubicki stadion (wtedy jeszcze Wschodniomarchijski) był też miejscem wieców i wystąpień politycznych.
22 kwietnia 1932 roku, jeszcze przed objęciem władzy kanclerskiej, na specjalnym podeście rozłożonym na płycie głównej stadionu przemawiał sam Adolf Hitler, natomiast w czerwcu 1933 roku, na stadionie odbył się wiec oddziałów szturmowych lokalnej NSDAP.
Nie tylko stadion
Słubicki stadion stał się czwartym miejscem na terenie Słubic, które trafiło do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Wcześniej znalazła się w nim fasada budynku szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 1, fasada dawnego kina "Piast" oraz cmentarz żydowski przy ul. Transportowej.
Stadion mieści się w Słubicach przy ulicy Sportowej 1:
Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)