Poznań

Samotny żubr wędruje po lasach

Poznań

Leśnictwo Ustronie | Artur KaczmarekŻubr przemieszcza się po lubuskich lasach

Żubra-samotnika zauważył w okolicy wsi Marzenin (woj. lubuskie) jeden z leśniczych. Jego zdaniem żubr odłączył się od stada w okolicy Wałcza (woj. zachodniopomorskie).

- Nie wiadomo, co go do tego skłoniło. Przyczyn może być wiele - mówi tvn24.pl leśniczy Artur Kaczmarek, który spotkał żubra w okolicy Marzenina.

I dodaje, że mogła to być za duża liczba samców w stadzie. Prawdopodobnie ten sam osobnik był widziany wcześniej w okolicy miejscowości Krzyż i Czarnków (woj. wielkopolskie). Aktualnie zwierzę przemieszcza się po Puszczy Noteckiej.

- W piątek był widziany pod wsią Rąpin (woj. lubuskie) - mówi Kaczmarek.

Z obserwacji wynika, że żubr kieruje się na zachód.

Rzadko, ale się zdarza

W Polsce żubry w naturalnym środowisku obok Puszczy Białowieskiej występują w okolicach Mirosławca i Wałcza. Populację żubrów w tym rejonie reaktywowano w 1980 roku.

Jak mówi Kaczmarek, zachowanie żubra nie jest niczym dziwnym. To nie pierwszy przypadek wędrówki żubra w tym rejonie. W 2012 roku po obszarze województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego przemieszczał się 3,5-letni wówczas samiec. Ale jak kończy leśniczy, takie wędrówki do częstych nie należą.

Autor: mm/ib/mz,ec / Źródło: TVN24 Poznań / Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Źródło zdjęcia głównego: Leśnictwo Ustronie | Artur Kaczmarek

Pozostałe wiadomości