Rzeźba na Ławicy: kojarzyła się ze Smoleńskiem, więc zmienili kolor

„Stary Kształt – Nowa Brutalność”
„Stary Kształt – Nowa Brutalność”
Źródło: Mediations Biennale w Poznaniu | Tomasz Wendland

"Stary Kształt – Nowa Brutalność" – tak nazywa się rzeźba brytyjskiego artysty Nicka Hornby’ego, która zostanie odsłonięta na terenie Portu Lotniczego Ławica. Początkowo dzieło miało mieć biało-czerwone barwy, ale projekt zmieniono, by nie kojarzyło się z kadłubem rozbitego Tupolewa.

Tak wygląda wizualizacja rzeźby w początkowych barwach, które kojarzyły się z TU-154
Tak wygląda wizualizacja rzeźby w początkowych barwach, które kojarzyły się z TU-154
Źródło: Sti-Media

Rzeźba powstała w ramach festiwalu Mediations Biennale, który medialnie obsługuje Sti-Media. Reprezentująca ją Zuzanna Daniłowicz o zmianach wprowadzonych do projektu oficjalnie rozmawiać nie chce. Odmawia komentarza.

W nieoficjalnych rozmowach organizatorzy przyznają, jednak, że projekt zmieniono, bo uznano, że może przypominać fragment rozbitego Tu-154. Zapewniają, że nikt na ich w tej sprawie nie naciskał i zrobili to zwłasnej inicjatywy.

Brama Wielkopolski

Praca Nicka Hornby’ego jest trzecią realizacją w ramach 3. Mediations Biennale, a drugą, która powstała we współpracy z Portem Lotniczym Ławica i jego architektem, Piotrem Barełkowskim.

Brytyjski artysta czerpał wzory z Poznania, dlatego w dziele można odnaleźć elementy ratusza oraz barokowej Wieży.

- Chcemy, żeby nasz poznański port jako miejsce pierwszego kontaktu przyjezdnych z miastem, był nie tylko bramą Wielkopolski, ale także prezentacją form sztuki autorów z różnych kręgów kulturowych - tłumaczy Piotr Barełkowski, architekt Portu Lotniczego Poznań - Ławica, który wybrał rzeźbę.

Poznań Ławica – Muzeum Sztuki Współczesnej

Jak podkreśla Barełkowski, rzeźba „Stare Kształty - Nowa Brutalność” jest kolejnym dziełem, które jest wkomponowane w przestrzeń lotniska. Cieszy się również, że jego projekt architektoniczny nieustannie inspiruje kolejnych artystów, a ich dzieła prowadzą z przestrzenią portu żywy dialog.

- Charakterystyczne elementy poznańskiego ratusza zostały plastycznie wykorzystane w sztuce współczesnej – podkreśla z kolei Zuzanna Daniłowicz.

Jedyna taka w kraju

Mediations Biennale jest obecnie największą imprezą w dziedzinie sztuk wizualnych w Europie Środkowej i jedyną tego rodzaju w Polsce.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby już w sobotę, 10 listopada o godzinie 12:00 w przyszłej hali odpraw przed łącznikiem pomiędzy Halą Przylotów i Odlotów.

Autor: mw/roody/k / Źródło: Sti-Media

Czytaj także: