W rejonie Skwierzyny w Lubuskiem pojawił się orzeł przedni - bardzo rzadki gość w tej części kraju. Kilka dni temu sfotografował go ornitolog Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
- Młody orzeł przedni "patrolował" lasy i polany w rejonie Skwierzyny. Widać było, że szukał pożywienia. Niewykluczone, że zagości tam na dłużej, jeśli jego poszukiwania okażą się skuteczne. W minionych latach przedstawiciela tego gatunku obserwowano w Lubuskiem zaledwie kilka razy - powiedział Bielewicz, którego pasją są badania nad biologią ptaków szponiastych.
Fotograf był zaledwie 30 metrów od majestatycznego orła. Zdjęcia robił z ukrycia.
"Niezapomniane przeżycie"
W Polsce orzeł przedni (Aquila chrysaetos) jest gatunkiem skrajnie nielicznie lęgowym. Liczebność par lęgowych szacuje się na zaledwie 30-35. Ponad 90 proc. polskiej populacji tego orła gniazduje na południu kraju - w Karpatach. Można go spotkać głównie w Bieszczadach, Pieninach, Gorcach oraz Beskidzie Niskim, Sądeckim i Żywieckim oraz Tatrach.
Natomiast w Polsce wschodniej dość regularnie obserwowane są ptaki nielęgowe, m.in. w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Piskiej czy Knyszyńskiej. Obserwacje w innych częściach kraju należą do rzadkości.
Według Bielewicza orły przednie znacznie rzadziej zapuszczają się na zachodnie rubieże naszego kraju.- Tym bardziej spotkanie oko w oko z tym gatunkiem należy do niezapomnianych przeżyć i z pewnością zapadających głęboko w pamięć każdego, kto miał okazję podziwiać tego okazałego drapieżnika - dodał Bielewicz.
Orzeł pod ścisłą ochroną
Orzeł przedni jest największym przedstawicielem orłów z rodzaju Aquila. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 190-225 cm, a długość ciała 80-93 cm przy wadze 2,8 do 6,7 kg. Samice są większe od samców.
Ten potężny ptak ma charakterystyczną sylwetkę z długimi skrzydłami i najdłuższym ogonem wśród orłów. W locie, kiedy krąży w tunelach powietrznych trzyma skrzydła uniesione do góry.
Ptak ten ma charakterystyczne ubarwienie dla okresu młodzieńczego i dorosłego. We wszystkich szatach występuje jednak duża rdzawo-złotawa plama na potylicy i karku. Lotki i sterówki są generalnie ciemno brązowe, jedynie u młodych ptaków z udziałem koloru białego.
W Polsce i Unii Europejskiej orzeł przedni jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, a dodatkowo m.in. w naszym kraju wokół jego gniazd wyznacza się specjalne strefy ochronne.
Orzeł przedni poluje w okolicach Skwierzyny:
Autor: ib/gp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim | Michał Bielewicz