Naukowcy z poznańskiego Muzeum Archeologicznego rozpoczynają wykopaliska na Starym Rynku. Pierwsza faza badań, związanych z rewitalizacją przestrzeni Rynku i przebudową jego nawierzchni, potrwa do października. Na pierwszy ogień poszła przestrzeń pod samym Ratuszem. - Oczekujemy po wynikach badań rozpoznania tego, co działo się na tym terenie przed ulokowaniem miasta - mówi Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
To pierwsze od 50 lat tak duże badania archeologiczne na Starym Rynku w Poznaniu. Archeolodzy do tej pory przeprowadzali jedynie prace przygotowawcze do inwestycji.
Dlaczego tu powstało miasto?
- Te wąskie prace nie dawały szans na rozpoznanie struktur przestrzennych jakie funkcjonowały na Starym Rynku, zabudowy. Oczekujemy po wynikach badań rozpoznania tego, co działo się na tym terenie przed ulokowaniem miasta. Pytanie dlaczego akurat w tym miejscu założono miasto i co działo się wcześniej. Druga poważna kwestia to początki organizacji przestrzennej Poznania - tłumaczy Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Pierwszy wykop archeologiczny zlokalizowany jest między Ratuszem a kamienicami otaczającymi Stary Rynek, kolejny – między Pałacem Działyńskich a Wagą. Ostatnim tegorocznym miejscem wykopalisk będzie północna część ul. Jana Baptysty Quadro, obok Pomnika Bamberki. Łączna powierzchnia tych wykopów archeologicznych wyniesie 234 m2. Głębokość nawarstwień kulturowych szacowana jest na około 4 m – wykazała to analiza odwiertów geologicznych dokonanych w zeszłym roku. Te znajdujące się najniżej należy wiązać z czasami poprzedzającymi lokację miasta w 1253 roku.
"Zgłaszajcie nam niedogodności"
- To pierwszy etap historycznych zmian na Starym Rynku. Jesteśmy świadomi, że przed osiągnięciem ostatecznego efektu pełnej rewitalizacji tej części miasta, wykopaliska czy kolejne prace będą i ciekawostką i kłopotem jednocześnie. Dlatego zobowiązałem wszystkie służby miejskie do wzorcowej staranności przy wykonywanych pracach. Chodzi przecież o to, by osiągnąć jak najlepszy rezultat dla mieszkańców. Proszę więc poznaniaków, by zgłaszali wszelkie niedogodności, a my postaramy się zredukować utrudnienia związane z pracami archeologicznymi i kolejnymi działaniami – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Mieszkańcy Poznania i turyści będą mogli obserwować przebieg prac. Teren prac odgrodzony będzie jedynie ażurowym płotem, dzięki czemu każdy będzie mógł zajrzeć przez niego wgłąb wykopu.
- To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania. W porównaniu do miast o podobnej metryce – Krakowa, Wrocławia i Gdańska, centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie – wyjaśnia Kateriny Zisopulu-Bleja, z Działu Archeologii Historycznej Miasta Poznania, która jednocześnie będzie kierowała wykopaliskami na Rynku.
Koszt tegorocznych prac prowadzonych przez naukowców z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wyniesie nieco ponad milion złotych.
Będzie można chodzić w szpilkach
Badania archeologiczne poprzedzają zmiany, jakie czekać ma poznański Stary Rynek. Miasto planuje wymianę nawierzchni, która ma być m.in. wygodniejsza dla kobiet w szpilkach, rodziców z wózkami dziecięcymi czy niepełnosprawnych. - Ma ona zachęcać do chodzenia, być przyjazna - podkreśla Jaśkowiak.
W kwestii tych zmian, miasto nawiązało współpracę z Politechnika Poznańską. - Studenci architektury ostatnich lat, w ramach wewnętrznego konkursu prac semestralnych przygotują propozycje zagospodarowania Rynku. Najlepsze prace zostaną następnie zaprezentowane na plenerowej wystawie umieszczonej w wakacje na Starym Rynku lub na dziedzińcu urzędu miasta. Koncepcje te posłużą jako przyczynek do przyszłej dyskusji społecznej na temat zagospodarowania Starego Rynku, która planowana jest po wakacjach – tłumaczy Piotr Wiśniewski, Dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzedu Miasta Poznania..
Relację z badań archeologicznych na Starym Rynku będzie można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – www.muzarp.poznan.pl i we wpisach zamieszczanych na fanpage’u muzeum – www.facebook.com/muzarp. Zaplanowano również cykl wykładów popularnonaukowych "Tajemnice Starego Rynku w Poznaniu", które przybliżą pasjonującą tematykę dawnej i bliższej historii głównego placu stolicy Wielkopolski.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań