Poznaniacy mogą się już kąpać w każdym z czterech kąpielisk na terenie miasta. W żadnym z jezior: Maltańskim, Rusałka, Strzeszyńskim i Kierskim, Sanepid nie stwierdził zanieczyszczeń lub bakterii. Do końca sierpnia, codziennie przez 8 godzin, nad pływającymi czuwać będą ratownicy.
Otwarcie sezonu kąpielowego poprzedziły badania wody przeprowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu. Każde z czterech kąpielisk przeszło je pozytywnie. - Próbki wody z jezior pobrano 8 czerwca. Sezon kąpielowy w mieście rozpoczyna się 15 czerwca a zakończy 31 sierpnia - informuje Cyryla Staszewska, rzecznik prasowa poznańskiego Sanepidu.
Na wszystkich obiektach w godzinach 10:00-18:00 zapewniona będzie służba ratownicza, monitorująca bezpieczeństwo w wodzie i na lądzie. Kąpieliska strzeżone są jednocześnie przez 2 ratowników – jednego od strony lądu, a drugiego od strony wody. Służba wyposażona jest w niezbędny sprzęt ratowniczy, tj. łodzie, koła ratunkowe, aparaturę do resuscytacji i inny sprzęt medyczny.
Rusałka po liftingu
Największą metamorfozę przejdzie w tym roku kąpielisko przy jeziorze Rusałka. Po 25 latach remontu doczekał się znajdujący się tam ośrodek wypoczynkowy. Na jego otwarcie trzeba jednak poczekać do 4 lipca. - Dzięki inwestycjom poczynionym przez dzierżawcę terenu, Fundację Familijny Poznań, ośrodek wygląda dużo bardziej estetycznie, a także oferuje użytkownikom wiele atrakcji i udogodnień. Przede wszystkim remontowana jest restauracja, a w jej pobliżu stworzone zostały ogródek gastronomiczny i Beach Bar - podaje Błażej Daracz, rzecznik prasowy Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.
Fundacja planuje wkrótce uruchomić wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz zorganizować szereg wydarzeń, takich jak występy artystyczne czy festyny.
Jezioro Maltańskie
Znajduje się na poznańskiej Malcie w pobliżu ulic Warszawskiej, Jana Pawła II i Baraniaka. Zbiornik powstał w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny. Wykorzystywany jest głównie do uprawiania sportów wodnych. Kąpielisko znajduje się przy stoku narciarskim Malta Ski. Plażowicze mogą korzystać ze wszystkich zlokalizowanych dookoła zbiornika atrakcji, jak boisko do piłki, plac zabaw czy ścieżki spacerowe.
Można do niego dojechać autobusami linii 57 i 84 jadącymi z ronda Śródka.
Jezioro Rusałka
Leżące na Golęcinie jezioro powstało w 1943 roku, w wyniku spiętrzenia wód rzeki Bogdanki. Po jego północnej stronie znajduje się kąpielisko i plaża. Najłatwiejszy dojazd komunikacja jest jednak od strony południowej - z pętli Ogrody do jeziora można dojść ul. Botaniczną. Od północnej strony można dotrzeć autobusami linii 64 i 95 od przystanku "Golęcińska".
Jezioro Strzeszyńskie
Położone jest około 10 km od centrum Poznania. Jest naturalnym zbiornikiem, położonym w dolinie Bogdanki. Od 2011 r. nad jeziorem organizowany jest festiwal jazzowy Leszka Możdżera - Enter Music Festival.
Kąpielisko znajduje się po wschodniej stronie jeziora, przy ul. Koszalińskiej. Oprócz plaży funkcjonuje galeria sztuki, restauracja oraz nowa instalacja visual park, składająca się z obiektów artystycznych, rozmieszczonych na świeżym powietrzu.
Docierają tam linie autobusowe 46 z Naramowic i 95 z Ogrodów.
Jezioro Kierskie
Mieści się przy północno-zachodniej granicy Poznania. Jest największym jeziorem na terenie Poznania i jednym z największych w całej Wielkopolsce. Chętnie korzystają z niego żeglarze oraz wędkarze. Kąpielisko znajduje się po wschodniej stronie jeziora, przy ul. Słupskiej. Po zmianie zarządcy, jest jeszcze w fazie organizacji. Wkrótce zostanie wyposażony w nową infrastrukturę rekreacyjną. Nad jeziorem zamontowane zostaną m.in. nowe ławki.
Docierają tam z Ogrodów autobusy linii 56, 611 i 833.
Plaże miejskie
Od 1 czerwca mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą także korzystać z trzech Plaż Miejskich:
- Plaża Miejska Szeląg (Parku Szelągowski, ul. Ugory, Winogrady),
- Plaża Miejska Chwaliszewo (przy Starej Gazowni Stare Koryto rzeki Warty, Centrum),
- Plaża Miejska Rataje (okolice mostu Królowej Jadwigi, os. Piastowskie, Rataje).
Choć kąpiele w Warcie (przynajmniej w tym sezonie) są zabronione, miejsca te zyskują sobie coraz większe rzesze fanów.
- Plaże stwarzają bowiem nie tylko idealne warunki do relaksu. Organizowane jest na nich także wiele warsztatów czy atrakcji, z których skorzystać może każdy. Jedną z nich jest Joga nad Wartą, która odbywa się w każdą sobotę na Plaży Miejskiej na Szelągu - informuje Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.
Na plażach od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-19:00 spotkać można również animatorki, które w razie potrzeby zajmą się wolnym czasem dzieci.
Statkiem po Warcie
Od tego sezonu można także wybrać się na rejs po Warcie. Trzy statki pasażerskie wypływają z przystani jachtowej w starym porcie przy ul. Estkowskiego. Pojawiły się one na rzece już w weekend majowy w ramach akcji "Poznań za pół ceny". Spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i w ciągu pierwszego weekendu majowego przewiozły łącznie 2,5 tysiąca osób.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: POSiR