Poznań

"Przepraszam, że rodzę się przed 17 marca". Protest "Matek I kwartału"

Poznań

"Matki I kwartału" protestują
TVN 24Zdjęcia brzuchów ciężarnych kobiet możemy zobaczyć na jednym z portali społecznościowych

Nietypowy protest matek, które nie chcą pogodzić się z nowymi przepisami dotyczącymi urlopów macierzyńskich. Kobiety publikują zdjęcia swoich brzuchów z imionami swoich przyszłych dzieci i planowanej daty porodu.

Ustawa wydłużająca urlopy macierzyńskie i wprowadzająca urlopy rodzicielskie (w sumie rok) ma wejść w życie 1 września. W projekcie zapisano, że każdy, kto będzie wtedy miał prawo do urlopu macierzyńskiego, będzie mógł skorzystać z nowych przepisów. Oznacza to, że nie obejmą one kobiet, które urodziły dzieci w pierwszym kwartale tego roku. Protestują one przeciwko takiemu wprowadzaniu zmian, argumentując, że nowe regulacje powinny objąć cały rocznik.

- To nierówne traktowanie dzieci z tego samego rocznika, które podlegać będą takiemu samemu obowiązkowi szkolnemu, a nie mają możliwości zostać ze swoją mamą pół roku dłużej - żali się Karolina Ossowska, ciężarna z Poznania.

Najpierw petycja, teraz zdjęcia

Kobiety nie zamierzają jednak w ósmym miesiącu ciąży wychodzić na ulice. Wybrały protest na jednym z portali społecznościowych, gdzie założyły grupę "Matki I kwartału". Tam publikują zdjęcia brzuchów z imionami swoich przyszłych dzieci i planowanej daty porodu.

Wcześniej kobiety wysłały petycję do ministra pracy i polityki społecznej. Podpisało się pod nią ponad 9 tys. osób.

Premier odpowiada

Na zmianę rządowych regulacji nie mają jednak co liczyć. - Wydłużając urlopy dla rodziców, musieliśmy gdzieś postawić granicę, staraliśmy się, by zmiany objęły jak największą grupę osób, ale zawsze ktoś będzie czuł się pokrzywdzony - mówił na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

- Jesteśmy głęboko rozczarowane wypowiedzią premiera. Mamy żal, liczyliśmy, że rząd przyjmie nasze postulaty, zauważy błąd i zgodzi się z nami, że to dyskryminacja - odpowiada Ossowska.

Nowe przepisy Projekt nowelizacji Kodeksu pracy wydłużający urlopy dla rodziców ma trafić do Sejmu wiosną, z końcem roku zakończyły się konsultacje społeczne projektu. W projekcie MPiPS proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a dodatkowy - cztery tygodnie.

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Matki I kwartału 2013 / Facebook

Pozostałe wiadomości