Poznań

Protest pracowników Henryka S.

Poznań

Biuro prasowe FarmutilPracownicy Henryka S. są niezadowoleni z przebiegu procesu

Około 500 osób, głównie pracowników firm należących do Henryka S., protestowało w środę w Śmiłowie (Wielkopolskie) przeciwko wyrokowi sądu wobec byłego senatora, skazanego na 8 lat więzienia. W czwartek obrońcy złożyć mają zażalenie na areszt.

Protest zorganizowała rada pracowników Zakładów Mięsnych Farmutil. Policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Mieli transparenty

Protestujący zebrali się na placu przed zakładami, trzymając transparenty, na których napisano: "Na kryzys areszt pracodawcy", "Wyrok zemsta", "Nie ma naszej zgody na areszt" czy "Protestujemy przeciwko aresztowi naszego pracodawcy".

Następnie przemaszerowali do centrum Śmiłowa, gdzie protest się zakończył.

Oświadczenie

Podczas zgromadzenia odczytano oświadczenie.

"Jesteśmy oburzeni niesprawiedliwym w naszej ocenie wyrokiem, jaki zapadł przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Mimo wątłych dowodów winy (...), naszego pracodawcę potraktowano gorzej niż zabójcę lub gwałciciela, wymierzając mu karę 8 lat więzienia i zamykając w areszcie. W tej sytuacji stanowczo domagamy się zwolnienia Henryka S. z aresztu i umożliwienia mu prowadzenia działalności gospodarczej aż do uprawomocnienia się wyroku." - brzmiała treść oświadczenia.

8 lat i 600 tys. zł

Henryk S. został w ub. tygodniu skazany nieprawomocnym wyrokiem na karę ośmiu lat pozbawienia wolności i 600 tys. zł grzywny. Decyzją sądu trafił do aresztu. Jak poinformował rzecznik byłego senatora Marek Barabasz, w czwartek obrońcy złożą zażalenia na areszt zastosowany wobec S. Były senator został skazany za korumpowanie urzędników Ministerstwa Finansów, sędziego sądu administracyjnego, a także za bezprawne więzienie i bicie swoich pracowników z zakładu utylizacji odpadów poubojowych Farmutil, którzy mieli go okradać, wyłudzenie pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej oraz utrudnianie pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatrucia środowiska naturalnego.

Autor: kk/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biuro prasowe Farmutil

Pozostałe wiadomości