Decyzją nadzoru budowlanego ewakuowani mieszkańcy z budynków w sąsiedztwie rozbieranej kamienicy przy ulicy Roosevelta 8 w Poznaniu mogą już wrócić do swoich domów. W sobotę tramwaje i autobusy również wróciły na stare trasy. W najbliższych dniach Miasto Poznań złoży do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli nieruchomości na Roosevelta 8 – przekazała rzeczniczka prezydenta Poznania Joanna Żabierek.
Ewakuację ponad 30 mieszkańców zarządzono po tym, jak 13 września na ścianie opuszczonej kamienicy przy ulicy Roosevelta 8 w Poznaniu zauważono pęknięcia i zmiany strukturalne. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o rozbiórce pustostanu. Prace rozpoczęły się 19 września.
W piątek poznański magistrat poinformował, że o godzinie 18.30 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował, iż mieszkańcy budynków sąsiadujących z rozbieraną kamienicą będą mogli wrócić do swoich lokali. "Ta decyzja oznacza, że już wkrótce ulica Roosevelta będzie dostępna dla pojazdów. Zmieni się również organizacja ruchu - w sobotę, od pierwszych kursów, tramwaje wrócą na ulicę Roosevelta, a autobusy linii 164 - na ul. Kraszewskiego" - podano w komunikacie.
Czytaj też: Znika poznańska kamienica. Groziła zawaleniem
Zmiany w komunikacji miejskiej
Magistrat poinformował, że na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii numer: 3, 7, 9, 10, 11, 15, 16 i 202. Zlikwidowana za to zostanie linia 93, a od poniedziałku przywrócone zostaną kursy linii tramwajowej nr 19.
Także od soboty na swoje trasy wrócą autobusy linii 169, 171 i 183, a linia autobusowa "za tramwaj" T3 zostanie zlikwidowana. Z kolei od nocy z soboty na niedzielę, na trasę przez ulicę Roosevelta w kierunku ronda Kaponiera wrócą autobusy nocnych linii: 213, 214, 215, 218, 223 i 224.
Miasto złoży zawiadomienie do prokuratury
W najbliższych dniach Miasto Poznań złoży do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli nieruchomości na Roosevelta 8 – przekazała rzeczniczka prezydenta Poznania Joanna Żabierek.
Joanna Żabierek powiedziała, że zawiadomienie zostało przygotowane przez prawników urzędu miasta. Na razie nie chciała mówić, co zawiera dokument. Doniesienie powinno trafić do prokuratury w przyszłym tygodniu.
Władze miasta podkreślają, że choć zgodnie z prawem zabytki podlegają ochronie konserwatorskiej, to jednak na ich właścicielu spoczywa konieczność opieki - bez względu na ich stan zachowania i stan techniczny.
Miasto przypomniało, że obecni właściciele kupili zabytkową kamienicę przy ul. Roosevelta 8 w 2005 roku. „Była wtedy zamieszkana i w dobrym stanie. Przez kolejne lata jej stan stopniowo się pogarszał - choć miasto konsekwentnie wzywało do zabezpieczenia zabytku i nakładało kary finansowe. Przez niemal dwie dekady do urzędu nie wpłynął też żaden wniosek o dofinansowanie remontu budynku” – przekazał poznański magistrat.
Właściciele kamienicy chcieli wypisać budynek z rejestru zabytków ze względu na jego zły stan techniczny, rozebrać i odbudować w takim samym kształcie. Później miał w nim powstać hotel.
Burzliwe losy poznańskiej kamienicy
Właściciele kamienicy wystąpili do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o skreślenie obiektu z rejestru zabytków. W 2017 roku minister odmówił skreślenia uznając, że budynek nadal posiadał walory architektoniczne i zabytkowe. Właściciele odwołali się od tej decyzji. W 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie ministra uznając, że dopóki obiekt budowlany wpisany do rejestru zabytków nie utracił wartości historycznej, artystycznej lub naukowej, nie może zostać rozebrany.
W 2020 roku biuro miejskiego konserwatora zabytków (MKZ) nakazało właścicielom wykonanie podstawowych prac, które zabezpieczyłyby cenną kamienicę przed dalszą destrukcją. W 2021 roku miasto nałożyło karę pieniężną, której właściciele nie zapłacili - odwołali się od tej decyzji.
W 2021 roku miejski konserwator zabytków zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na "nieutrzymaniu zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie, braku należytego zabezpieczenia obiektu przed postępującym zniszczeniem, dopuszczenia do pogarszającego się stanu technicznego budynku". Postępowanie trwa.
W listopadzie 2022 roku właścicielom nakazano podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie budynku - MKZ nakazał w nim szczególnie zabezpieczenie ściany północnej, czyli tej, na której zauważono pęknięcie. Właściciele ponownie odwołali się od decyzji, znów jednak bezskutecznie. Minister utrzymał nakaz podjęcia działań zgodnie ze wskazaniami MKZ oraz wydłużył termin jego wykonania do 31 sierpnia 2024 roku. Właściciele wnieśli sprzeciw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który do dziś nie rozstrzygnął w sprawie.
Źródło: PAP