Pod jednym z najważniejszych skrzyżowań w centrum Poznania znajdują się fortyfikacje. Teraz można je oglądać w letnie weekendy.
Kaponiera kolejowa jest XIX-wieczną, zabytkową fortyfikacją, która dawniej służyła jako obrona linii kolejowej. Fortyfikacja wchodziła także w skład tzw. Twierdzy Poznań. Obecnie znajduje się na poziomie - 2 ronda Kaponiera, jednego z najważniejszych skrzyżowań Poznania.
W ramach przebudowy ronda i budowy przystanku tramwajowego dla Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jej wnętrza zrewitalizowano. Odnowiono ceglane mury, odsłonięto oryginalne łuki od strony wschodniej i zamontowano szklaną ścianę, która eksponuje wnętrza fortyfikacji.
W czasie wakacji można zaglądać do środka. Od soboty, w weekendy i święta, aż do 29 sierpnia czekają tam różnorodne atrakcje: wycieczki z przewodnikiem, warsztaty budowy makiety kaponiery, pokój zagadek a nawet warsztaty ze śpiewu i tańca ludowego i tworzenia gier planszowych. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.
Chroniła linie kolejowe
To właśnie od kaponiery kolejowej, elementu Twierdzy Poznań, która powstała w tym miejscu w 1872 roku, pochodzi nazwa obecnego ronda.
- To budowla obronna, umieszczona najczęściej w fosie i służąca do jej obrony. W tym przypadku - linii kolejowej - tłumaczył w 2012 roku dr Przemysław Maćkowiak, znawca fortyfikacji.
Broniła ona przed ostrzałem linie kolejowe prowadzące w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Po wybudowaniu zewnętrznego pierścienia fortów, kaponiera straciła na znaczeniu. Przy budowie ronda wysadzono jej wschodnią część. Zachodnia przetrwała do dzisiaj.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Inwestycje Miejskie