Stary Rynek, okolice Ostrowa Tumskiego, a także fortyfikacje pruskie będzie można zobaczyć na makiecie prezentującej XIX-wieczny Poznań. Jak przekonuje jej autor, będzie to największa tego typu makieta na świecie.
Makieta zaprezentuje Poznań od ronda Śródki do ronda Kaponiera i od ul. Królowej Jadwigi do Cytadeli wraz z Fortem Winiary. Znajdzie się na niej miasto wraz z wewnętrznym pierścieniem fortyfikacji pruskich.
Dwa ratusze na Starym Rynku
- Najistotniejsze jest odwzorowanie miasta wraz z jego topografią. Podczas prac korzystam z książek, map oraz fotografii XIX-wiecznego miasta. Uproszczeniem jest fakt, że dzisiejszy układ urbanistyczny miasta jest zbliżony do tego z XIX wieku - powiedział pomysłodawca i wykonawca makiety Krzysztof Przybyła.
Na makiecie zobaczyć będzie można m.in. katedrę, hotel Bazar, Bibliotekę Raczyńskich, a także dwa ratusze jakie wówczas znajdowały się na Starym Rynku w Poznaniu oraz ok. 15 tys. innych obiektów. Jak zapowiada autor, obiekty będą odwzorowane w przynajmniej 90 proc. w stosunku do stanu faktycznego. Niektóre z detali, trudniejsze do wykonania ze względów technicznych, nie zostaną jednak uwzględnione na makiecie.
Światło w budynkach
W budynkach mają znaleźć się instalacje, które umożliwią ich podświetlenie, co pozwoli na odtworzenie wyglądu miasta nocą. - Taki pokaz będzie trwał jednak nie więcej, niż kilka sekund. Będzie obejmował również kościelne witraże - zapowiada autor.
Pierwsze elementy, które znajdą się na makiecie powstały ponad 20 lat temu. Jak zaznacza Przybyła, to budynki, które nie zostały wykorzystane podczas prac nad poprzednią makietą prezentującą XVII-wieczny Poznań.
Gotowa za dwa lata
Obiekty przedstawiane na makiecie są budowane oddzielnie. Dopiero po ukończeniu prac wszystkie elementy makiety zostaną złożone w całość, co przewiduje się na styczeń 2016 roku.
Według założeń średnica koła, na której powstanie makieta będzie miała 25 metrów. Całość w skali 1:150 zajmie powierzchnię 500 m kw. i będzie można ją prawdopodobnie oglądać na terenie Nowej Gazowni.
Makieta XIX-wiecznego Poznania będzie czwartą makietą miasta. Wcześniej powstała makieta przedstawiająca miasto w czasach pierwszych Piastów, kolejna - Poznań z XVII wieku. Trzecia makieta, na której znalazł się Stary Rynek, przeznaczona jest dla niewidomych.
Autor: FC/b/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Miasto Poznań