Polak z rekordem świata w nurkowaniu wysokogórskim

Fakty TVN, Cazadero Diving Expedition 2016Rekord udało się pobić we wtorek

Marcel Korkuś został rekordzistą świata w nurkowaniu wysokogórskim. 27-latek z Żar (woj. lubuskie) zanurkował w jeziorze Cazadero znajdującym się na wulkanie Cerro Tipas w Argentynie na wysokości prawie 6000 metrów nad poziomem morza.

O udanej próbie pobiciu rekordu Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim poinformowali członkowie ekipy Cazadero Diving Expedition 2016. Sztuka ta udała się Marcelowi Korkusiowi we wtorek.

Pogoda nie sprzyjała

W skład Cazadero Diving Expedition 2016 weszli Marcel Korkuś oraz Bartosz Wnęk.

"Na gorąco: Jesteśmy po rozmowie z Marcelem, pomimo nie sprzyjających warunków atmosferycznych (śnieg, wiatr) nurkowanie przebiegło bez większych komplikacji. Na szczęście przenośna komora hiperbaryczna (worek Gamowa) nie musiała być użyta. Chłopacy są już na 5750 m n.p.m., wieje silny wiatr przekraczający 100 km/h, śnieżyca nie odpuszcza" - czytamy na fanpage'u wyprawy.

Jezioro Cazadero znajduje się na wulkanie Cerro Tipas w Argentynie. - Sam zbiornik znajduje się na wysokości 5990 m n. p. m. - tłumaczył przed wyprawą Korkuś.

Członkowie wyprawy niewiele wiedzieli o jeziorze. Dotychczas nikt go nie sfotografował, jedyne informacje pochodzą ze zdjęć satelitarnych.

Zobacz materiał "Faktów" o przygotowaniach do wyprawy:

07.02.2016 | Polak jedzie po rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. „Będziemy mogli liczyć jedynie na siebie”
07.02.2016 | Polak jedzie po rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. „Będziemy mogli liczyć jedynie na siebie”Fakty TVN

By spełnić kryteria rekordu Guinnessa, Polak musiał zanurkować na głębokość co najmniej 5 metrów i zostać tam przez co najmniej 20 minut.

Na oficjalne uznanie rekordu, trzeba poczekać do czasu przekazania pełnej dokumentacji i jej zatwierdzeniu przez Guinnessa.

Polska specjalność

Polacy to specjaliści od nurkowania wysokogórskiego - to do nich od roku należał rekord świata. Ustanowili go uczestnicy ekspedycji Nevado Tres Cruces 2015: Zbigniew Popienia, Jan Pentz, Patryk Krzyżak, Krzysztof Wranicz, Maciej Kołodziejczyk.

Autor: FC/sk / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN, Cazadero Diving Expedition 2016

Pozostałe wiadomości