Poznań

Pive przyznał się do winy. Chce dla siebie roku więzienia

Poznań

TVN24 PoznańPive chce dla siebie roku więzienia

O ponad 100 przypadków uszkodzenia mienia oskarżyła poznańska prokuratura rejonowa Marka S., grafficiarza podpisującego się Pive. Mężczyzna przyznał się do winy i chce dobrowolnie poddać się karze.

Marek S. został zatrzymany przed rokiem. Według policji miał być odpowiedzialny za zniszczenie setek murów poznańskich budynków, a także szyb w tramwajach i autobusach.

Ponad 100 uszkodzeń

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus, Markowi S. zarzucono, że w okresie od 2009 do 2012 roku w Poznaniu dokonał ponad 100 przypadków uszkodzenia mienia: szyb wagonów tramwajowych, wiat przystankowych, elewacji budynków, drzwi i bram, poprzez umieszczanie w tych miejscach napisów - tzw. tagów Pive.

Łączna wartość wyrządzonych szkód to blisko 230 tys. zł. W toku postępowania ustalono ponad 50 pokrzywdzonych. Napisy były wykonane przy użyciu farby lub za pomocą kwasu.

Ideologia graffiti

- Marek S. przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Wyjaśnił, że od kilkunastu lat zajmuje się malowaniem graffiti, które jest dla niego ideologią i sztuką, w swoim środowisku jest znany właśnie jako Pive - powiedziała Mazur-Prus.

Oskarżony złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Marek S. chce dla siebie roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres czterech lat próby. Wnioskuje też o grzywnę i zobowiązanie do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem - dodała Mazur-Prus.

Na powyższy wymiar kary zgodę musi wyrazić sąd.

Autor: mm/roody/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości