Tysiące nowości wiodących marek oraz pokazy topowych marek i młodych projektantów - to wszystko będzie można zobaczyć do piątku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Przy okazji rozpoczynających się Targów Mody Poznań, przypomniano jak ta impreza wyglądała przed laty. Zobacz wideo pokazujące targi z lat 1978, 1995 oraz 1996.
Ubrania na poznańskich targach pojawiają się od lat. Pierwsza powojenna wystawa we wrześniu 1946 r. nosiła nawet nazwę "Odzież i Dom".
W latach 50. targowe kroniki mówiły o sukcesach polskiego przemysłu tekstylnego. W 1956 r. wyprodukowano 560 mln metrów tkanin bawełnianych. "Można byłoby nimi owinąć kulę ziemską dookoła równika aż czternaście razy" - wyjaśniał lektor.
Końcówka lat 70. to już królestwo rozkloszowanych płaszczów czy spódnic w stonowanych kolorach jak beż, biel, brąz, czy delikatny róż. Do mody kobiecej na dobre weszły koszule z kołnierzykami, a także luźne żakiety.
Kolejny skok o 20 lat i mamy odważne lata 90. Wtedy projektanci stawiali na luźne spodnie i bluzki z dużymi, geometrycznymi wzorami. Jaskrawe kolory łączyły się ze wzorami takimi jak duże koła i paski. W modzie na dobre zagościły wówczas lakierowane elementy garderoby, m.in. czapki, spódniczki. Jeśli wspominamy już o błyszczącej odzieży, to pojawiały się także ubrania w metalicznych kolorach, jak chociażby srebrne spodnie męskie. Niewątpliwie wymagały odwagi od noszącego. Tak jak przeźroczysta, biała sukienka, przez którą widoczna była bielizna.
Gomułka, Cyrankiewicz i Pierre Cardin
O samej modzie na przestrzeni lat już było. Teraz o kulisach imprez. W tej materii, jak zwykle niezawodny okazuje się archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Mikszo.
- Moda na targach była zawsze - mówi Mikszo, pokazując album z czarno-białymi zdjęciami sprzed kilkudziesięciu lat. - Na każdej z tych fotografii widzimy piękne ekspozycje, gdzie tkaniny i moda prezentowane są naprawdę ciekawie.
Archiwista dodaje, że drogi mody i MTP zbiegły się już w 1921 roku. Ale dopiero po wojnie nastąpił rozkwit prezentacji modowych nowinek.
- Na targi przyjeżdżali wszyscy. Wycieczki zakładowe, przedstawiciele firm odzieżowych, polscy projektanci. Wizyty składali decydenci z ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem oraz I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką na czele. A w 1998 roku był sam Pierre Cardin (słynny, francuski projektant mody - red.) - wymienia Mikszo.
Autor: FC/ib / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP