Perła polskiego modernizmu, symbol nowoczesności w PRL, przez lata opuszczony i zaniedbany Okrąglak znowu zachwyca. Powstał w latach 50. jako jeden z najbardziej nowoczesnych domów handlowych w kraju. W poniedziałek debiutuje w roli biurowca.
Po półtorarocznej modernizacji, która pochłonął około 50 mln złotych, Okrąglak wraca w wielkim stylu. Mimo blisko 60 lat historii jest jednym z najnowocześniejszych biurowców klasy A w Poznaniu. Dzięki rozwiązaniom technologicznym, takich jak ekologiczny system odzyskiwania deszczówki jest też przyjazny środowisku.
Tysiące metrów
Charakterystyczny owalny budynek w centrum miasta ma 9 pięter plus 2 kondygnacje podziemne. Łącznie 6000 m2 wypełnią wkrótce biura firm z branży finansowej, banki i kancelarie prawnicze. Dla tych, którzy nie zmieszczą się do Okrąglaka czekają dodatkowe 749 m2 powierzchni biurowej w stojącym obok "kwadraciku" wybudowanym w identycznym stylu co Okrąglak.
Zawsze o krok przed
Dom Towarowy Okrąglak powstał zgodnie z projektem Marka Leykmana. Zrealizowano go w latach 1949-1954 na miejscu zniszczonego podczas wojny Banku Cukrownictwa. Budynek już na etapie projektu wzbudzał wiele kontrowersji, ale architekt doprowadził swój pomysł do końca i w 1955 roku w centrum Poznania otwarto najbardziej oryginalny w tamtych czasach dom handlowy.
Remont z klasą
Po transformacji ustrojowej spotkał go los podobny do innych budynków wybudowanych w minionej epoce- popadał w zapomnienie i ruinę. Dopiero w 2010 roku znalazł się inwestor, który podjął się trudnego zadania- wyremontowania najbardziej charakterystycznego budynku modernistycznych nie tylko w Poznaniu, ale w całej Polsce.
Po półtorarocznej modernizacji, Okrąglak znów zacznie tętnić życiem.
Autor: AB/par / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Immobel Poland