Archeolodzy dokopali się do murów gotyckiej kolegiaty św. Marii Magdaleny na pl. Kolegiackim. Kościół ten przez 500 lat dominował w krajobrazie Poznania. Gdyby przetrwał do dziś, wciąż byłby jednym z najwyższych budynków w mieście.
Przez 500 lat na pl. Kolegiackim stała olbrzymia kolegiata farna św. Marii Magdaleny, której wieża o 30 metrów przewyższała wieżę Ratusza. Teraz jedynym śladem po niej pozostaje nazwa placu. W miejscu dawnego prezbiterium tego kościoła, znajduje się zieleniec, a w miejscu głównego jego korpusu – parking samochodowy. Ten ostatni niebawem ma zniknąć. Miasto ogłosiło już konkurs na zagospodarowanie "drugiego rynku". Inwestycję poprzedzają badania archeologiczne.
Odkryli fragment muru
Prace pod kierownictwem dr Marcina Ignaczaka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ruszyły w połowie kwietnia.
Poprzedziły je grudniowe nieinwazyjne badania archeologiczne, które miały na celu zidentyfikować położenie kolegiaty. Wówczas potwierdzono, że wieża, powinna znajdować się w zachodniej części placu, w centrum obecnego parkingu. Archeolodzy zakładali, że jej fundamenty mogą być stosunkowo najlepiej zachowane. I to tam właśnie rozpoczęli prace w kwietniu.
- Wykopy mają na razie niewielką głębokość - około 1,5-1,6 metra. Odkryliśmy mur gotycki, który łączymy z przebudową kolegiaty w XV wieku. Na razie nie wiemy czego to element, jesteśmy jeszcze zbyt płytko, by określić czy to fragment wieży, czy np. ściany nawy. Dostaliśmy zgodę na przedłużenie wykopu o trzy metry na zachód, co powinno pozwolić na umiejscowienie ścian w przestrzeni dawnej fary - wyjaśnia dr Ignaczak.
Prace archeologiczne mają potrwać do końca lipca 2016 r.
Z odkrycia archeologów cieszy się wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. - Trzeba zastanowić się jak w sensowny sposób wyeksponować fragmenty dawnej średniowiecznej kolegiaty. Liczymy, że pewne pomysły przedstawią architekci w ramach trwającego obecnie konkursu - podkreśla.
Miasto planuje usunąć z placu Kolegiackiego wszystkie auta. Przeniosą się one na parking podziemny przy ul. Za Bramką. Dzięki temu poznaniacy zyskają przestrzeń w pobliżu Starego Rynku.
Imponująca wieża
Kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu była jedną z największych świątyń w Polsce, porównywalną z kościołami Mariackimi w Gdańsku i Krakowie, oraz dwoma największymi świątyniami Wrocławia, św. Marii Magdaleny i św. Elżbiety. Zbudowano ją wkrótce po lokacji lewobrzeżnego miasta (1253 r.).
Kolegiata miała 70 metrów długości i 43 metry szerokości. W bryle kościoła dominowała 80 metrowa wieża, która wraz z wieżą ratuszową wyróżniała się w panoramach średniowiecznego miasta. Gdyby kolegiata przetrwała do dziś, nadal byłaby jednym z najwyższych budynków w mieście.
Spośród 18 kaplic w kolegiacie wyróżniała się dwukondygnacyjna kaplica kupiecka, będąca pod opieką kolejnych burmistrzów i władz miasta. Kolegiata posiadała 52 ołtarze, zgodnie z liczbą kalendarzowych niedziel oraz monumentalny, mierzący aż 22 metry wysokości ołtarz główny.
Budynek kolegiaty przetrwał 500 lat, choć kilkakrotnie trzeba było go odbudowywać. Po kolejnym pożarze, kościół ostatecznie rozebrali Prusacy w latach 1797-1802. Funkcję kolegiaty przejął pobliski pojezuicki kościół św. Stanisława.
O tym jak wyglądała kiedyś kolegiata św. Marii Magdaleny można było przekonać się przed rokiem podczas Poznań Design Days za sprawą biura designersko–architektonicznego Toya Design:
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ProjektKolegiataPoznan