Najnowsze cuda techniki maszyn i sprzętu budowlanego oraz technologie stosowane w budownictwie można oglądać do soboty na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Przy okazji targów Intermasz i Infratec przypomniano jak wyglądały podobne wystawy przed kilkudziesięciu laty.
Targi budowlane trwają od środy i mają potrwać do soboty. Obecność najlepszych maszyn przemysłu budowlanego na poznańskich targach jest świetnym powodem, aby przypomnieć jak wyglądały podobne spotkania kilkadziesiąt lat temu.
"Maszyny były prostsze i łatwiejsze do naprawy"
Jak wspomina Tomasz Mikszo, archiwista MTP, początek PRL to czas dominacji dwóch polskich firm, które dzisiaj już nie istnieją. Mowa o Waryńskim i Stalowej Woli, której maszyny wystawiane są pod nazwą firmy, która ją przejęła.
- Maszyny były tak samo inne jak inna była rzeczywistość. Kiedyś nie istniały samodzielne firmy. Było jedno wielkie zjednoczenie Bumar, które zajmowało się importem i eksportem maszyn budowlanych i jednocześnie uzbrojenia. Dzisiaj mamy dostęp do maszyn z całego świata - przyznaje Mikszo.
Archiwista MTP zachwala również wytrzymałość maszyn z poprzedniego ustroju i przyznaje, że nadal wiele z nich pracuje w prywatnych przedsiębiorstwach.
- Trzeba przyznać, że wszelkiego rodzaju urządzenia z tych dawnych czasów były naprawdę bardzo trwałe. U nas robiono także urządzenia z dużym marginesem bezpieczeństwa. I jednocześnie technologia była zupełnie inna, te maszyny były prostsze, łatwiejsze do naprawy - wspomina Mikszo.
Prezentacje, budowanie na żywo i wiele więcej
Targom towarzyszy wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak Dni Inżyniera Budownictwa, Konkurs Pogromcy Maszyn, Pokazy Plac Budowy na żywo. Codziennie również odbędą się pokazy i prezentacje maszyn budowlanych. To dopełnienie oferty targów, która kierowana jest nie tylko do firm budowlanych i "drogowych", ale również do kilkunastu tysięcy zakładów usług komunalnych, spółdzielni mieszkaniowych i administracji osiedli w całej Polsce.
Zobacz ofertę tegorocznych targów:
Autor: FC/ib / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: MTP