Makieta pomoże "zobaczyć" niewidomym

Katedra, która znajduje się na Ostrowie Tumskim
Katedra, która znajduje się na Ostrowie Tumskim
Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących | Roman Kosmala

Do Starego Rynku i Stadionu Miejskiego dołączy Ostrów Tumski. Makieta tego miejsca zostanie odsłonięta w poniedziałek w okolicach historycznych zabudowań znajdujących się na poznańskiej wyspie. Dzięki temu, niewidomi będą mogli poznać stojące tam budynki, a przede wszystkim odnaleźć się wokół otaczającego ich świata.

- Wielkość makiety dostosowana jest do objęcia jej ramionami. Na planie dominuje oczywiście bazylika. Opisy zawierają najistotniejsze informacje pisane w alfabecie Braille'a - powiedział PAP Roman Kosmala, rzeźbiarz i autor makiety.

Słowa nie zastąpią namacalnego

- Niewidomi też lubią zwiedzać. Żaden opis przedstawiony przez przewodnika nie zastąpi im rąk. Mogą nimi badać detale przedstawionych na makiecie budowli – mówiła PAP Hanna Pracharczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących oraz współpomysłodawca makiet.

Makieta potrzebna "od zaraz"

Makiety są wygodnym narzędziem dla turystów z dysfunkcją wzroku, którzy chcą zwiedzać miasto. Dla niewidomych są doskonałym źródłem wiedzy o tym, co nas dookoła otacza. Są doskonałym dla źródłem informacji, jak można dotrzeć w konkretne miejsca.

Co można znaleźć na makiecie

Makieta obejmuje teren wokół katedry od ul. Panny Marii do mostu Jordana i od ul. Kardynała Wyszyńskiego do ul. Lubrańskiego. Cokół jest granitowy a makieta odlana jest z brązu. Konstrukcja stanęła w okolicy pomnika Jana Pawła II, przed poznańską katedrą. Koszt makiety wynosi ok. 60 tys. zł.

W poniedziałek zostanie odsłonięta makieta Ostrowa Tumskiego

Odsłonięcie makiety nastąpi w poniedziałek, o godzinie 12:00 przy pomniku Jana Pawła II. Zostało ono połączone z przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Białej Laski - święta osób niewidomych i niedowidzących.

Historycznie

Teren Ostrowa Tumskiego, to najstarsza część i mająca znaczenie historyczne dla Poznania. W tym miejscu powstała pierwsza katedra chrześcijańska, a w 968 roku powołano pierwsze w Polsce biskupstwo. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

Autor: mw//ec / Źródło: PAP

Czytaj także: