Kto pomoże Jaśkowiakowi rządzić Poznaniem? Giełda nazwisk potencjalnych wiceprezydentów

Faworytami na wiceprezydenta Poznania są Mariusz Wiśniewski, Jakub Jędrzejewski, Urszula Mańkowska, Łukasz Mikuła i Tomasz LewandowskiTVN 24 Poznań

Jakub Jędrzejewski, Łukasz Mikuła i Mariusz Wiśniewski wydają się być faworytami w wyścigu o fotel wiceprezydentów Poznania. Wśród potencjalnych kandydatów na zastępców Jacka Jaśkowiaka wymieniany jest także m.in. Tomasz Lewandowski z SLD. Wśród swoich zastępców, nowy prezydent widziałby także kobietę. Zobacz kim są kandydaci na wiceprezydentów.

Zmiana prezydenta Poznania oznacza, że wraz z Ryszardem Grobelnym odejdą jego zastępcy: Dariusz Jaworski, Tomasz Kayser, Mirosław Kruszyński i Jerzy Stępień. Ostatnia trójka pełniła te funkcje od ponad 10 lat. Najdłuższym stażem mógł pochwalić się Tomasz Kayser, który wiceprezydentem był nieprzerwanie od 1990 r.! Jaworski zastępcą Grobelnego był od 2012 r.

Czas młodych

Kto ich zastąpi? Nazwiska nowych wiceprezydentów Poznania mamy poznać w przyszłym tygodniu. Już teraz jednak można wskazać kilka nazwisk osób, które najprawdopodobniej wejdą do zarządu miasta. Wygląda na to, że starą gwardię zastąpią młode wilki. Spośród wymienianych przez media kandydatów, najstarszy Mariusz Wiśniewski ma 36 lat a najmłodsza Urszula Mankowska - 29. Dotychczas najmłodszym zastępcą był Dariusz Jaworski - 53 lata, a najstarszym Jerzy Stępień - 59 lat.

Zobacz kto może zostać nowym wiceprezydentem Poznania:

Wydaje się być największym pewniakiem na tej liście. Jędrzejewski w radzie miasta jest od 2006 r. W minionej kadencji był przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Jest szefem spółki Szpitale Wielkopolski, należącej do województwa wielkopolskiego. Przez kilka lat pracował dla jednego największych koncernów międzynarodowych, w projekcie zajmującym się obsługą linii lotniczych. Podczas przedwyborczej gorączki był najbliżej Jaśkowiaka - był szefem jego sztabu. Z Platformą Obywatelską związany jest od 2001 r. Jego siostra Sidonia przez 5 lat zasiadała w Parlamencie Europejskim. Przez "Politykę" została wybrana najlepszą europosłanką w 2013 r.

Jędrzejewski przez niemal całe swoje życie związany jest z Winogradami - w tej dzielnicy się wychował i tu obecnie mieszka. W latach 2004-2008 był radnym osiedla Zwycięstwa. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Turystyki i Rekreacji na poznańskim AWF-ie. Z tą uczelnią związany jest do dzisiaj jako wykładowca.

Jako wiceprezydent prawdopodobnie odpowiadałby za sport, kulturę, oświatę oraz politykę zdrowotną.

Jeśli Jędrzejewski zostałby wiceprezydentem, jego miejsce w radzie miasta zajmie Małgorzata Dudzic-Biskupska.

Podobnie jak Jędrzejewski, Wiśniewski zasiada w radzie miasta od 8 lat. W minionej kadencji był jednym z najaktywniejszych radnych i przewodniczącym prężnie działającej komisji rewitalizacji.

Był jednym z inicjatorów spotkań "Otwarte", podczas których spotykali się społecznicy i omawiali jak można odmienić wygląd okolicy. Efektem tych działań są zupełnie nowe oblicza ulic Taczaka i Żydowskiej. Wiśniewski był także inicjatorem zamiany ulicy Wrocławskiej w deptak. Dzięki jego działaniom przywrócono w Poznaniu funkcję plastyka miejskiego. Wielokrotnie stawał po stronie społeczników i sprzeciwiał się decyzjom urzędników np. w sprawie przejścia dla pieszych przy dworcu czy w kwestii malowania schodów na Wildzie, krytykował także fasadowe konsultacje społeczne organizowane przez administrację miasta. Z jego inicjatywy MPK sprzedało stary tramwaj, który przeznaczono na kawiarnię. Jest orędownikiem rozszerzania strefy "tempo 30" w centrum miasta.

Wiśniewski wychował się i mieszka na Ratajach i Żegrzu. Tam też był osiedlowym radnym od 2001 do 2010 r. Jest absolwentem politologii i prawa na UAM w Poznaniu a także studiów podyplomowych "Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej" na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Jako wiceprezydent odpowiadałby głównie za rewitalizację historycznych dzielnic Poznania, być może w jego rękach znalazłaby się także komunikacja miejska. Niewykluczone, że Wiśniewskiemu Jaśkowiak powierzyłby niełatwe zadanie - odpowiedzialności za zagospodarowanie brzegów Warty.

Jeśli Wiśniewski zostałby wiceprezydentem, jego miejsce w radzie miasta zajmie Grzegorz Jura.

Mikuła to rodowity poznaniak od najmłodszych lat związany z Jeżycami i Łazarzem. Jest wnukiem Klemensa Mikuły, słynnego poznańskiego architekta, autora kompleksu sportowo-wypoczynkowego na Malcie, który przed laty także zasiadał w radzie miasta. Podobnie jak dziadek zajmuje się on głównie polityką przestrzenną, będąc przewodniczącym komisji zajmującej się tym tematem. W radzie miasta zasiada od 2010 r., w której wyróżnia się m.in. charakterystyczną fryzurą - długimi włosami spiętymi w kitę.

Jak sam określa jego osiągnięciem w roli radnego jest m.in. zagospodarowanie przestrzenne terenów Jeżyc, które umożliwiło powstanie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Jeżyc, Łazarza, Ogrodów i Grunwaldu. Czynnie walczy także o program rewitalizacji dla Jeżyc i Łazarza. Walczył także o ochronę klinów zieleni - dzięki przeforsowanym przez niego poprawkom do studium zagospodarowania przestrzennego, Park Kasprowicza i zielone ogródki działkowe na Łazarzu nie zostaną zabudowane.

W gronie potencjalnych wiceprezydentów wyróżnia się wykształceniem - jako jedyny jest doktorem. Doktorat obronił 5 lat temu. Tematem jego pracy było zarządzanie metropoliami. Ukończył też dwa kierunki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza - prawo i gospodarkę przestrzenną. Oprócz pracy radnego, jest także adiunktem w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Prowadzi tam badania naukowe i wykłady z zakresu planowania przestrzennego i samorządu terytorialnego a także tworzy plany i strategie dla miast i aglomeracji miejskich. Mikuła znany jest także z zamiłowania do historii miasta i jego architektury. Przez wiele lat pracował jako licencjonowany przewodnik turystyczny po Poznaniu.

Jako wiceprezydent zająłby się głównie polityką przestrzenną. Możliwe, że Jacek Jaśkowiak powierzyłby mu także kwestie zagospodarowania brzegów Warty.

Jeśli Mikuła zostałby wiceprezydentem, jego miejsce w radzie miasta zajmie Agnieszka Kapitan-Szymańska.

Jacek Jaśkowiak chce, by wśród jego zastępców znalazła się kobieta. W grę nie wchodzi jednak Anna Wachowska-Kucharska. Faworytką wydaje się więc Urszula Mańkowska. Byłaby ona najmłodszą w gronie nowych wiceprezydentów.

29-latka z wykształcenia jest socjolożką i ekonomistką. W radzie miasta zasiada od 2010 r. Do rady miasta poprzednim razem dostała się jeszcze pod panieńskim nazwiskiem - Stecka. W minionej kadencji zasłynęła przede wszystkim... przyprowadzaniem na sesje rady miasta swojego synka Franka. Pierwszy raz uczestniczył on w pracach radnych gdy miał 2 miesiące. Jak sama podkreśla, jest on jej największym sukcesem. Swoim zachowaniem chciała dać przykład wszystkim, że bycie w ciąży nie przeszkadza w robieniu kariery.

W roli radnej, największym osiągnięciem Mańkowskiej jest zapewnienie dopłat do żłobków niepublicznych oraz wdrożenie programu opieki nad dziećmi. Była wiceprzewodniczącą Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia. Tymi sprawami prawdopodobnie zajmowałaby się także jako zastępczyni Jaśkowiaka. Niewykluczone, że w jej ręce trafiłaby także kultura.

Jeśli Mańkowska zostałaby wiceprezydentem, jej miejsce w radzie miasta zajmie Andrzej Rataj.

Kandydat SLD na prezydenta Poznania. W I turze wyborów uzyskał najwyższe poparcie jakie kiedykolwiek otrzymał kandydat lewicy w stolicy Wielkopolski. W II turze poparł Jaśkowiaka.

Od 2006 roku zasiada w radzie miasta, od 2007 roku przewodniczy SLD w Poznaniu. Jako radny był jednym z głównych krytyków polityki Ryszarda Grobelnego. Konsekwentnie sprzeciwiał się kolejnym podwyżkom cen biletów, co na celu miało zachęcić Poznaniaków do poruszania się po mieście komunikacja miejską. Sprzeciwiał się też podwyżkom opłat za wody i ścieki. Jako swoją misję uznaje kontrolę jednostek oraz inwestycji miejskich, takich jak Stadion Miejski przy ulicy Bułgarskiej. Podczas ostatniej kadencji był przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zawodu jest radcą prawnym. Posiada kancelarie w Poznaniu i Warszawie.

Jako prezydent planował rozwijać tereny zieleni i propagować życie w harmonii z przyrodą. Chciał także zwiększyć kompetencje rad osiedli, był gorącym orędownikiem budowy mieszkań komunalnych. Ten postulat znalazł się w deklaracji programowej Jaśkowiaka. Jako wiceprezydent zajmowałby się z pewnością polityką społeczną, być może także komunikacją miejską.

Problemem Lewandowskiego może być jednak deklaracja, jaką złożył po I turze wyborów. Wówczas ogłosił, że zamierza założyć stowarzyszenie, które ma stać się zalążkiem jego komitetu wyborczego przed wyborami za cztery lata, w których ponownie zamierza ubiegać się o urząd prezydenta. Jaśkowiak jednoznacznie dał do zrozumienia, że zostając jego zastępcą, musiałby zrezygnować ze startu w następnych wyborach prezydenckich.

Jeśli Lewandowski zostałby wiceprezydentem, jego miejsce w radzie miasta zajmie Henryk Kania.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

24-latek podejrzewany o śmiertelne postrzelenie 42-latka w pobliżu Piławy Dolnej (woj. dolnośląskie) jeszcze dzisiaj zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty. Jak przekazuje prokuratura, pomiędzy nim a pokrzywdzonym miało dojść do potyczki słownej i fizycznej, po których padły strzały z pistoletu.

Doszło do kłótni, padły dwa strzały. Nowe informacje o śmierci 42-latka

Doszło do kłótni, padły dwa strzały. Nowe informacje o śmierci 42-latka

Źródło:
tvn24.pl

Zdałem sobie sprawę, że mogę umrzeć - mówi Brytyjczyk, który podczas zwykłej wycieczki na szkocką wyspę doznał złamania biodra i utknął bez możliwości wezwania pomocy. W bardzo trudnych warunkach pogodowych mężczyzna przez dwie doby liczył na cud, musząc przetrwać burzę, mróz i opady śniegu. Ratunek przyniósł mu w końcu niewielki przedmiot z kieszeni - gwizdek.

Wycieczka na wyspę zamieniła się w walkę o życie. Uratował go drobiazg z kieszeni

Wycieczka na wyspę zamieniła się w walkę o życie. Uratował go drobiazg z kieszeni

Źródło:
BBC

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywista skrajnej lewicy został zatrzymany w niedzielę na północy Francji przy jednym z obiektów kolejowych - podała w poniedziałek AFP powołując się na źródło w policji. W aucie mężczyzny znaleziono klucze dostępu do obiektów technicznych kolei. Wcześniej szef MSW Francji Gerald Darmanin informował, że zidentyfikowano potencjalnych sprawców i że sabotaż przypominał, jeśli chodzi o sposób działania, akcje skrajnej lewicy.

AFP: aktywista skrajnej lewicy zatrzymany przy jednym z obiektów kolejowych     

AFP: aktywista skrajnej lewicy zatrzymany przy jednym z obiektów kolejowych     

Źródło:
PAP

W Suwałkach z jednego z bloków spadło rusztowanie. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych. W niedzielę w województwie podlaskim wiatr wyrządził sporo szkód. Około dziesięć tysięcy osób było bez prądu. Strażacy interweniowali w sumie ponad 280 razy.

Wiatr zerwał rusztowanie z bloku. Nagranie

Wiatr zerwał rusztowanie z bloku. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2024 roku z 2,8 do 2,3 procent rok do roku - wynika z raportu. Bank obniżył też prognozę wzrostu PKB Polski w 2025 roku z 4,6 do 3,5 procent rok do roku.

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Ścigając samochód osobowy, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli, radiowóz policyjny zderzył się z autobusem miejskim. Do wypadku doszło 26 lipca w Szczecinie. 11 osób, w tym troje dzieci, zostało poszkodowanych. Zakleszczonych w pojeździe policjantów musieli wyciągać strażacy. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać moment wypadku.

Zderzenie radiowozu z autobusem. Nagranie z momentu wypadku

Zderzenie radiowozu z autobusem. Nagranie z momentu wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do premiera z prośbą o przekazanie danych dotyczących zawiadomień skierowanych do prokuratury po przeprowadzonych audytach instytucji publicznych - pisze serwis Money.pl. "Chodzi jej o naruszenia Kodeksu wyborczego, które mogą skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego" - czytamy. Serwis dotarł do odpowiedzi Kancelarii Prezesa Ministrów w tej sprawie.

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

PKW chce dowodów na złamanie prawa wyborczego. Jest odpowiedź Kancelarii Premiera

Źródło:
Money.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

Największym zaufaniem wśród Polaków cieszy się Rafał Trzaskowski, Donald Tusk i Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Na czele rankingu nieufności znaleźli się Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński oraz Roman Giertych.

Zmiany na podium, na czele dwóch polityków KO. Ranking zaufania 

Zmiany na podium, na czele dwóch polityków KO. Ranking zaufania 

Źródło:
PAP

Co najmniej dwie osoby zginęły w niedzielę na jeziorze Niegocin na Mazurach, gdy prędkość wiatru sięgała 12 w skali Beauforta. W poniedziałek na wodzie nadal panuje niebezpieczna sytuacja. MOPR apeluje o pozostanie w porcie - wiatr może być niebezpiecznie porywisty.

Z jeziora wyłowiono kolejne ciało. "Prosimy nie wychodzić z portów"

Z jeziora wyłowiono kolejne ciało. "Prosimy nie wychodzić z portów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Telewizja Polska przeprosiła Donalda Tuska za uderzające w niego materiały, które były publikowane w latach 2021-2023. Stało się to w związku "z wytoczonymi przez pana Donalda Tuska w 2022 roku postępowaniami sądowymi".

TVP przeprasza Tuska. Za czerwoną poświatę, celownik i "für Deutschland"

TVP przeprasza Tuska. Za czerwoną poświatę, celownik i "für Deutschland"

Źródło:
tvn24.pl, TVP

To była akcja podzielona na etapy. Podczas ostatniego, największego policjanci weszli jednocześnie do 15 mieszkań i zatrzymali osiem osób. W sumie do aresztu trafiło 11 podejrzanych.

Weszli do 15 mieszkań, zatrzymali osiem osób. W sprawie narkotyków o wartości ponad czterech milionów

Weszli do 15 mieszkań, zatrzymali osiem osób. W sprawie narkotyków o wartości ponad czterech milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spoliczkował kilkuletniego chłopca, bo ten nie ucałował go w dłoń, wchodząc na scenę. W Turcji całowanie rąk starszych osób przyjęte jest jako oznaka szacunku.

Erdogan spoliczkował dziecko, bo nie pocałowało go w dłoń

Erdogan spoliczkował dziecko, bo nie pocałowało go w dłoń

Źródło:
PAP

Po ataku premiera Viktora Orbana na Polskę list przewodniczących Komisji do spraw Unii Europejskiej, wyrażający zaniepokojenie pierwszymi tygodniami węgierskiej prezydencji, nabiera dodatkowego znaczenia - napisał senator KO Bogdan Klich, odnosząc się do wypowiedzi węgierskiego szefa rządu. 

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

Źródło:
PAP

Opozycja oskarża rząd Donalda Tuska, że "w kilka miesięcy doprowadził do otwarcia procedury nadmiernego deficytu". To fałsz, bo wszczęcie takiej procedury wobec Polski jest skutkiem polityki rządów Zjednoczonej Prawicy. Przypominamy, o czym należy wiedzieć, jeśli chodzi o obecny stan polskiego budżetu i ostatnią decyzję Rady Unii Europejskiej.

Procedura nadmiernego deficytu. PiS: to wina rządu Tuska. Nieprawda

Procedura nadmiernego deficytu. PiS: to wina rządu Tuska. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Policjanci przedstawili zarzuty 48-latkowi podejrzanemu o włamanie do domu w Środzie Wielkopolskiej. W wyniku tego zdarzenia do szpitala trafiły dwie ciężko ranne osoby. Kobiety nie udało się uratować, jej syn jest hospitalizowany. Niewykluczone, że jeszcze dzisiaj obywatel Mołdawii zostanie doprowadzony do prokuratury.

Po włamaniu matka nie żyje, syn ciężko ranny. 48-latek z zarzutami

Po włamaniu matka nie żyje, syn ciężko ranny. 48-latek z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku - dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Źródło:
PAP

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi osiągnął symboliczną pełnoletność i rozpoczął się po raz 18. O tym, czego w tym przełomowym momencie fani kina mogą się spodziewać w Kazimierzu Dolnym, mówiła na antenie TVN24 dyrektorka artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.

"Obcowanie z dobrym kinem pokazuje mi, czym żyje świat"

"Obcowanie z dobrym kinem pokazuje mi, czym żyje świat"

Źródło:
tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24