Pokaż jak wygląda twoje życie w czasie pandemii COVID-19. Zdradź swoje sposoby na przetrwanie izolacji i zostań kronikarzem. 33 państwowe archiwa zbierają "pamiątki" z czasu walki z koronawirusem. Nadesłane zdjęcia, filmiki, zapiski, a nawet memy trafią do specjalnej kolekcji.
W Archiwum Państwowym niejedna zaraza "ma swoje miejsce". Są dokumenty z procesu dwóch grabarzy posądzonych o szerzenie "czarnej śmierci" w Lublinie. Można też zobaczyć fotografie z epidemii ospy prawdziwej we Wrocławiu, którą przywiózł z Indii funkcjonariusz SB.
Jest też "miejsce" i na koronawirusa. Od kwietnia Archiwa Państwowe zachęcają do przekazywania materiałów dotyczących życia podczas wciąż trwającej pandemii.
- Stan epidemii wprowadzony na terenie naszego kraju bez wątpienia wywarł niemały wpływ na nasze życie. Wszyscy uczymy się funkcjonować i żyć w nowej rzeczywistości pełnej ograniczeń. Nie wiem, czy możemy powiedzieć, że żyjemy w czasach ciekawych. To jest domeną historii i to ona oceni i nazwie nasze czasy. Na pewno możemy powiedzieć, że żyjemy w czasie niezwykłym. A to już pierwsza przyczyna do tego, żeby zachować świadectwa tego czasu i przekazać je przyszłym pokoleniom - zachęca dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Memy, zdjęcia, filmiki, zapiski
Kronikarzem "czasów zarazy" może być każdy - zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, stowarzyszenia czy organizacje.
Co można przekazać? Co chcesz: różnego typu dokumenty takie jak np. rękopisy, maszynopisy, albumy, zdjęcia, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, afisze, plakaty, mapy, dokumentację techniczną oraz nagrania audio i wideo, blogi, vlogi, memy. Warunek jest tylko jeden: przekazujący materiał musi być jego właścicielem.
Wiele osób już się zdecydowało. - Nasza instytucja skupia się akurat na zdjęciach, materiałach wideo i audio. Zgłoszenia już są, ale na razie jesteśmy na etapie negocjacji. Przekazujący mają sporo pytań, trzeba też uwzględnić formalności. Głównie otrzymujemy materiały, na których widać, jak wygląda życie codzienne oraz zdalna edukacja - mówi dr Anna Lebensztejn z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które też jest zaangażowane w ten projekt.
#zostańwdomu. Dokumentuje jak sąsiedzi spędzają czas izolacji. "Oczywiście z bezpiecznej odległości"
Wybierz sobie skrzynkę
Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać również na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl, gdzie koordynatorzy odpowiedzą na pytania i udzielą dalszych informacji oraz wskażą, do którego archiwum najlepiej przekazać materiał.
Zbiory można przekazać w sposób tradycyjny, czyli w siedzibie wybranego Archiwum Państwowego, lub elektronicznie.
W każdym z 33 archiwów państwowych i ich 39 oddziałów czekają specjalne pojemniki oznaczone hasłem "Archiwum Pandemii A.D. 2020". W pojemniku należy umieścić zbiory, które chcesz przekazać. Skrzynki będą otwierane po 4-5 dobach kwarantanny przekazanej dokumentacji.
"W trakcie wizyty zostaniesz poproszony przez pracownika archiwum państwowego o podpisanie umowy darowizny. W umowie potwierdzasz przekazanie materiałów oraz swoje prawo do dysponowania nimi" - czytamy w komunikacie na stronie Archiwów Państwowych.
Konkurs na wspomnienia
Jednocześnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że akcji towarzyszy konkurs "O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem".
Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć osobisty zapis wydarzeń, życia codziennego oraz przeżyć, emocji i doświadczeń obejmujący od 60 do 90 dni z okresu pandemii wywołanej koronawirusem. Zapiski te mogą przyjąć formę dziennika, pamiętnika, bloga lub vloga. Autorzy mogą uzupełniać je także o zdjęcia, rysunki, ilustracje, nagrania, prezentacje i inne istotne z ich punktu widzenia elementy. W konkursie nie przewidziano ograniczeń wiekowych, jednak dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w nim za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody pieniężne. Przewidziana w konkursie pula nagród to 28 tys. zł. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca 2020 r. Ze szczegółowymi zasadami i pełnym regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie organizatora w zakładce "Archiwum Pandemii".
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Katarzyna Bemben