Zapewnią schronienie ofiarom przemocy domowej. Wystarczy wysłać wiadomość lub zadzwonić

Autor:
aa/gp
Źródło:
PAP/TVN24

Koronawirus zamknął ich w czterech ścianach wraz z oprawcami. Poznański magistrat zapewnia, że ofiary przemocy domowej nie są pozostawione same sobie. Mogą liczyć na schronienie, wyżywienie i fachową pomoc.

Urząd Miasta w Poznaniu realizuje specjalny program skierowany do ofiar przemocy domowej. Chodzi o osoby, które czują się zagrożone taką przemocą lub są w kryzysie i muszą opuścić swoje miejsce zamieszkania. Dlatego przygotowano w pełni wyposażone pokoje z możliwością skorzystania z wyżywienia. Budynek, w którym zorganizowano schronienie, jest zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej i w płyny do dezynfekcji pomieszczeń, pościeli i rąk.

PRZEMOC DOMOWA. PRZECZYTAJ ARTYKUŁ W MAGAZYNIE TVN24

- Takie miejsce jest niezwykle potrzebne, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy osoby dotknięte przemocą domową często nie mogą uciec od swoich prześladowców – powiedziała dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych poznańskiego urzędu miasta Magdalena Pietrusik-Adamska.

Dodała, że osoby potrzebujące otrzymają wsparcie niezależnie od pory dnia i godziny. Wsparcia udzielać będą specjaliści mający wieloletnie doświadczenie i fachową wiedzę w zakresie rozwiązywania problemów wynikających z przemocy i krzywdzenia.

Sejm przyjął ustawę antyprzemocową, która pozwala na natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar. 

Jak poprosić o pomoc?

Aby uzyskać pomoc, wystarczy zadzwonić do Punktu Interwencji Kryzysowej, nr tel.: 61 835 48 65, 61 835 48 66 lub wysłać SMS pod numer 516 183 943. Można też wysłać mail na adres: pik@m.poznan.pl lub zgłosić się osobiście w siedzibie Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Niedziałkowskiego 30.

Miasto podało, że powiadomiony pracownik Punktu Interwencji Kryzysowej oceni sytuację, zdefiniuje zagrożenie i udzieli wsparcia psychologicznego oraz wskaże adres miejsca schronienia. Gdy tylko będzie taka potrzeba, specjalista przyjedzie do miejsca schronienia, aby zaopiekować się osobą, która tam trafiła.

Pomoc dla ofiar przemocyUM Poznań

Jeśli trzeba będzie zawiadomić policję, prokuraturę lub inne służby, zrobi to, udzielając każdego potrzebnego wsparcia. Jeśli będzie to konieczne, pojedzie również do szpitala z osobą poszkodowaną. Specjalista ustali też plan wsparcia dla osoby krzywdzonej, pomoże w uruchomieniu procedury Niebieskiej Karty.

POLICYJNA APLIKACJA, KTÓRA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE. URUCHOM "TWÓJ PARASOL"

Projekt na zlecenie miasta realizuje Fundacja "Dziecko w Centrum". W realizację programu zaangażowane są również: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, policja i straż miejska.

TAJNY SZYFR DLA OFIAR PRZEMOCY

KORONAWIRUS W POLSCE - RAPORT W TVN24

Autor:aa/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości