Lekarka i pacjent mają koronawirusa. Sanepid zamknął oddział geriatryczny

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/ks
Źródło:
TVN24
Zamknięty oddział geriatryczny w szpitalu w Ostrowie WielkopolskimTVN24
wideo 2/4
TVN24Zamknięty oddział geriatryczny w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim

Prawie 40 osób z Ostrowa Wielkopolskiego przejdzie badania na koronawirusa. To osoby, które miały kontakt z lekarką i jej pacjentem z oddziału geriatrycznego. U obojga wykryto zakażenie SARS-CoV-2.

W szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim z powodu koronawirusa zamknięto oddział geriatryczny - taką decyzję podjął sanepid tuż po tym, jak zakażenie wykryto u jednej z lekarek oraz pacjenta. Jak dowiedział się reporter TVN24, oddział geriatryczny nie należy do największych, dlatego można uznać, że lekarka miała kontakt ze wszystkimi chorymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na oddziale łącznie z personelem jest teraz 16 osób - wszyscy zostali objęci kwarantanną. Ponadto na kwarantannę domową skierowano pozostałe osoby z kontaktu. To oznacza, że wkrótce testy na koronawirusa przejdzie 39 osób.

- Kwarantanna rutynowo trwa 2 tygodnie. Po siedmiu dniach od ostatniego kontaktu z osobami chorymi podejmiemy próbę zbadania wszystkich osób objętych kwarantanną. Wówczas będziemy wiedzieć, czy ktoś jeszcze jest zakażony i to będzie warunkowało czas zamknięcia tego oddziału - mówi Andrzej Biliński, powiatowy inspektor sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim.

- Personel normalnie pracuje, ale jest podzielony na zespoły. Wstrzymano przyjęcia planowane, czyli te osoby, które mogą poczekać z hospitalizacją, są odraczane. Musimy pewne rzeczy ustawić, żeby nam nie kolidowały w pracy szpitala. Wiadomo, że są osoby, które wymagają pilnego przyjęcia - mówi Adam Stangret, lekarz ze szpitalnego oddziału ratunkowego w ostrowskim szpitalu.

Lipiec rekordowy

Jak informuje ostrowski sanepid, lipiec jest rekordowy pod względem zakażeń koronawirusem.

- Odnotowaliśmy, jak do tej pory, 60 zachorowań przy na przykład 11 zachorowaniach w miesiącu marcu. Niestety również szpitale podlegają tym zakażeniom koronawirusem i to zarówno personel, jak i pacjenci - tłumaczy Andrzej Biliński, powiatowy inspektor sanitarny w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor:aa/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: