Mogą wyczyścić mieszkanie, ale nie z koronawirusa, a z biżuterii i pieniędzy. Lubuska policja ostrzega przed nową formą oszustwa.
Oszuści i złodzieje wykorzystują sytuację epidemiologiczną w Polsce. Ucichły przypadki wyłudzeń "na wnuczka" i "na policjanta". Pojawiły się nowe.
- Mamy sygnały od służb sanitarnych dotyczące nowej formy oszustw w Polsce. Osoby przebrane w kombinezony, okulary ochronne, maseczki podszywają się za służby sanitarne i proponują przypadkowym osobom dezynfekcję ich mieszkań. Tymczasem, kiedy jedna osoba realizuje pseudodezynfekcję, inna plądruje i czyści mieszkanie z wartościowych rzeczy oraz gotówki - informuje nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.
Funkcjonariusze przypominają, że służby sanitarne nie działają w ten sposób. Jak się upewnić?
- Przede wszystkim zawsze wskazany, a nawet konieczny wydaje się telefon do pracowników sanepidu czy instytucji, na którą powołują się takie osoby. Absolutnie nie wpuszczajmy ich do mieszkania pod żadnym pretekstem. Do tego dochodzą szczególnie kwestie zdrowotne - zwłaszcza dziś. O takich sytuacjach prosimy powiadamiać policję - dodaje Maludy.
Czy policjanci odnotowali już takie przypadki kradzieży?
- Na razie nie mamy w regionie takich oficjalnych zgłoszeń, ale skoro pojawiają się niepokojące sygnały, to postanowiliśmy ostrzec przed potencjalnym niebezpieczeństwem - mówi rzecznik lubuskiej policji.
Jak złożyć zgłoszenie w komendzie?
Funkcjonariusze przypominają, że w związku z sytuacją epidemiologiczną lepiej ograniczyć wizyty w komisariatach i komendach. Zgłoszenia o zdarzeniach można składać listownie, telefonicznie oraz przez aplikację "Moja Komenda".
"Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów jednostek Policji dostępne na stronach internetowych, aplikacji "Moja Komenda" oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112 i 997. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie lub e-mailem (nie dotyczy sytuacji nagłych)" - czytamy w specjalnym komunikacie na stronie internetowej polskiej policji.
Ponadto policja uruchomiła portal Policja e-usługi, który dzięki Centralnej Książce Telefonicznej ułatwia komunikację z jednostkami Policji w całym kraju.
Dodatkowo dla osób głuchych i słabosłyszących, które znają polski język migowy (PJM) lub system językowo-migowy (SJM), istnieje możliwość połączenia z dowolnego miejsca z wykorzystaniem komputera lub telefonu z funkcją wideo z dostępem do internetu z jednostką policji z bezpośrednim dołączeniem tłumacza języka migowego. Usługa dostępna jest w dni robocze w godz. 8:00 – 20:00.
Policjanci z całej Polski są zaangażowani w działania na rzecz walki z epidemią koronawirusa. To oni kontrolują osoby objęte przez epidemiologów domową kwarantanną. Sprawdzają czy rzeczywiście przebywają w domu, dopytują o stan zdrowia.
"Prosimy o zaprzestanie działań przestępczych do odwołania"
Mimo dodatkowych obowiązków policjanci nie tracą poczucia humoru. We wtorek, w mediach społecznościowych, na profilu "Polska Policja" pojawił się żartobliwy wpis, w którym funkcjonariusze zaapelowali do przestępców, by ci ze względu na koronawirusa "zaprzestali działań przestępczych do odwołania".
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Lubuska policja