Ognisko koronawirusa w fabryce mebli. Ponad 150 zakażonych. Wojsko pomoże pobierać próbki od załogi

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC/pm/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
156 osób zakażonych w powiecie kępińskim. Ognisko w fabryce mebliTVN 24
wideo 2/11
TVN 24156 osób zakażonych w powiecie kępińskim. Ognisko w fabryce mebli

Jeszcze w piątek w powiecie kępińskim zakażonych koronawirusem było 15 osób. Obecnie liczba ta jest dziesięciokrotnie wyższa. Tylko w środę pozytywny wynik otrzymało 75 mieszkańców. W czwartek, na szczęście, ta liczba się nie zwiększyła.

O 84 nowych przypadkach osób zakażonych w Wielkopolsce poinformowało w środę wczesnym przedpołudniem Ministerstwo Zdrowia. Ognisko epidemii wykryto w firmie meblarskiej w powiecie kępińskim. Wśród nowych 84 przypadków zakażonych w województwie 75 osób jest z tego powiatu.

Jak potwierdził tvn24.pl, chodzi o Fabrykę Mebli Tapicerowanych "Wersal" w Jankowach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Podwoiła się liczba chorych

- Na ten moment w powiecie kępińskim zakażonych jest 156 osób. Do wczoraj było ich 78 - mówiła w środę Wanda Lepka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie.

Zakażonych jest w sumie 153 pracowników fabryki i członkowie ich rodzin - nie tylko z powiatu kępińskiego, ale i sąsiednich powiatów na terenie Wielkopolski oraz z województw łódzkiego i dolnośląskiego.

 

- Firma zatrudnia około 950 osób. Próbki pobrano od połowy pracowników, kolejne będą pobierane od pracowników w czwartek - dodała Lepka.

Wojsko pomoże w fabryce

Jak informował Kazimierz Czesny, dyrektor fabryki mebli Wersal, pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w fabryce wykryto na początku maja.

- Wydzieliliśmy osoby, które miały kontakt z zakażonym, następnie odbyły się badania, po nich skontaktowaliśmy się z władzami. Został powołany sztab zarządzania kryzysowego, wzmocniliśmy rygor i procedury, żeby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się wirusa - zapewnił.

Wówczas przebadano 100 pracowników. Sześć dni później dodatni wynik miało 15 osób.

Do czwartku ma być przebadana cała załoga. - W przeprowadzaniu badań wspomoże nas wojsko - dodał Czesny.

Jak mówi, na razie firma nie liczy strat. - Najważniejsza jest ochrona zdrowia pracowników. Produkcja oczywiście spadła. Teraz robimy wszystko, żeby wszystkich pracowników przebadać - tłumaczył.

Fabryka została już dwukrotnie zdezynfekowana. - Osoby zdrowe będą powoli wracały do pracy - podkreślił Czesny.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

 

Zamknięte przedszkola

We wtorek, w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19, rozporządzenie o ponownym zamknięciu wszystkich przedszkoli wydał burmistrz Kępna Piotr Psikus. Placówki udało się otworzyć kilka dni wcześniej - 13 maja.

Burmistrz Kępna zaapelował też do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń Ministra Zdrowia. - Jestem zbulwersowany sytuacją, jaka ma miejsce na terenie naszego miasta i gminy. Bardzo wiele osób nie nosi maseczek ochronnych. To są osoby nieodpowiedzialne, które stwarzają zagrożenie dla nas wszystkich. (...) Mój głos kieruję głównie do osób młodych, które mogłem w zeszły weekend zaobserwować, chodzące z nonszalancją, z kpiną wręcz na twarzy, gdy widziały osoby noszące maseczki. Zwróciłem paru osobom uwagę. Nie powiem, z jakimi tekstami się spotkałem - powiedział.

 

Autor:FC/pm/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: