W wielkopolskich szpitalach będzie więcej miejsc dla pacjentów z chorobami pulmonologicznymi. W najbliższych dniach zostanie przywróconych 170 łóżek w szpitalach w Ludwikowie, Chodzieży i Wolicy.
Wielkopolski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiada odmrożenie tzw. łóżek covidowych. Do tej pory w regionie przywrócono dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 1153 łóżka. - Nadchodzące zmiany i uwolnienie łóżek dla pacjentów bez COVID-19 dotyczą m.in. dwóch oddziałów Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, czyli Szpitala w Ludwikowie i Szpitala w Chodzieży oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. 31 stycznia szpital w Ludwikowie dla pacjentów niezakażonych koronawirusem przywróci wszystkie łóżka. Tego samego dnia Szpital w Chodzieży ograniczy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 do 30 miejsc – podała Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka wielkopolskiego NFZ.
Będą działać jak przed pandemię?
A to nie koniec zmian. Od połowy lutego chodzieska lecznica powróci w całości do swoich wcześniejszych zadań. Do pierwotnej działalności zostanie przywrócony również Szpital w Wolicy. - Liczymy, że uwolnienie kolejnych łóżek usprawni leczenie pacjentów z chorobami płuc, a także zmagającymi się z powikłaniami po przejściu COVID-19. Bardzo ważne jest, że obecnie odmrażane szpitale prowadzą oddziały rehabilitacji pulmonologicznej, które będą musiały sprostać przywracaniu do sprawności osób po przejściu COVID-19. Stąd rekomendacja dla wojewody wielkopolskiego, wcześniej gruntownie konsultowana z ekspertami – powiedziała Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.
Jak dodała, uwalnianie kolejnych łóżek dla pacjentów niecovidowych jest możliwe także dzięki nadchodzącemu otwarciu szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wraz z Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, gdzie od marca leczeni są wyłącznie pacjenci z COVID-19, to szpital na MTP będzie stanowić główne zabezpieczenie na czas epidemii w regionie.
Wybudowany na targach w Poznaniu szpital tymczasowy przygotowany został na przyjęcie blisko 600 pacjentów. Do tej pory pozostaje szpitalem pasywnym. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia podpisał decyzję o uruchomieniu od 1 lutego tymczasowego szpitala dla pacjentów z COVID-19. Za tymczasową placówkę na MTP odpowiada Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 11 stycznia na terenie MTP prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19.
Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jan M / Wikipedia (CC-BY-SA 3.0)