"Każdy jeden sołtys w Polsce powinien mieć alkomat"

Piotr Operchał proponuje, by każdy sołtys w Polsce miał alkomat
Piotr Operchał proponuje, by każdy sołtys w Polsce miał alkomat
TVN24 Poznań
TVN24 PoznańZdaniem Piotra Operchała każdy sołtys powinien mieć na stanie alkomat

Piotr Operchał, sołtys Mostek (woj. Lubuskie) proponuje, aby w każdej wsi był przynajmniej jeden alkomat. Lubuska policja nie chciała komentować tego pomysłu.

- Mówią w telewizji, że każdy kierowca ma mieć alkomat. Tylko po co? Policja je ma i ludzie mają gdzie pójść i się zbadać, ale tylko w większych miejscowościach. A dlaczego alkomatów nie mają sołtysi? Podstawa na wiosce. Kolega obok ma alkomat, więc do niego chodzą i się sprawdzają - mówi sołtys.

Sołtys działa całą dobę

Operchał jest pewien, że pomysł by się sprawdził i kłopotów z pijanymi kierowcami byłoby mniej.

- Każdy jeden sołtys w Polsce powinien mieć alkomat i mniej będzie problemów. A teraz jest tak, że po jakiejś imprezie człowiek czuje się dobrze, ale alkohol we krwi ma. Nie ma jednak jak tego sprawdzić, więc wsiada i jedzie - mówi.

Zapewnia też, że u niego urządzenie będzie dostępne 24 godziny na dobę. - Nie ma żadnego problemu, po to jest sołtys. To nie jest praca 8 godzin dziennie, tylko całodobowo - mówi.

Lubuska policja nie chciała komentować pomysłu sołtysa.

Od 2015 w każdym aucie

Rząd po fali noworocznych wypadków, m.in. tragedii w Kamieniu Pomorskim, chce wprowadzić nakaz posiadania alkomatu w każdym samochodzie.

Rząd proponuje także, by kierowca, który po raz pierwszy zostanie przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, tracił prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat (obecnie jest to od roku do 10 lat) i płacił co najmniej 5 tys. zł nawiązki (jej maksymalna wysokość to już teraz 100 tys. zł).

Wyrok w takiej sprawie ma być publicznie ogłaszany.

Autor: kk/par / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości