Kilka tysięcy eksponatów - płyty, kasety, odtwarzacze muzyki, plakaty z koncertów, zdjęcia, gazety muzyczne, karnety festiwalowe oraz glany - znajdzie się w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Otwarcie planowane jest na 17 lipca, dzień przed rozpoczęciem festiwalu, na którym swój jubileusz obchodzić będzie Grabaż.
Koncert "Grabaż 30" podsumuje 30 scenicznych lat Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego. Wystąpią na nim zespoły Strachy na Lachy oraz reaktywowana specjalnie na tę okazję Pidżama Porno w składzie z Kozakiem, Kuzynem, Julkiem i Dziadkiem. Będzie to ostatni koncert grupy w tym składzie. Grabaż do wspólnego zaśpiewania swoich piosenek zaprosił także przyjaciół: Kasię Nosowską, Muńka Staszczyka oraz Damiana Lange (Transsexdisco).
W tym roku na Jarocin Festiwalu wystąpią również: Anathema, Matisyahu, Coma, Kult, Dezerter, Luxtorpeda, You Me At Six, Enej, The Real McKenzies, Czesław Śpiewa, Projekt Punk, Jamal, Maleo Reggae Rockers, Only Crime, The Analogs, Sorry Boys, Indios Bravos, Frontside, Masturbator, Shamboo + Muniek, Cela Nr 3, Kabanos, Variete, Ania Rusowicz, Oberschlesien, Lola Lynch, BixBit i Thrudy.
Pół wieku muzyki
Przed rozpoczęciem festiwalu, uruchomiony zostanie Spichlerz Polskiego Rocka. Muzeum powstanie w dawnym, ponad dwustuletnim magazynie zbożowym w Jarocinie. Nowo powstała instytucja będzie działać pod egidą miejscowego Muzeum Regionalnego.Otwarcie muzeum zaplanowano na 17 lipca, na dzień przed rozpoczęciem festiwalu w Jarocinie.
- Zależy nam na tym, żeby Jarocin kojarzyć nie tylko z festiwalem, ale również ze Spichlerzem Polskiego Rocka. Chcemy, żeby do Jarocina fani rocka przyjeżdżali nie tylko w lipcu, ale przez cały rok. Naszą historię rozpoczynamy w 1959 roku, który uważa się za początek muzyki rockowej w Polsce - powiedziała w rozmowie Julia Rzepka, koordynatorka projektu Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.
Ekspozycja Spichlerza Polskiego Rocka składać się będzie z 14 modułów tematycznych przedstawiających m.in. rock kobiet, polski underground muzyczny; rockową zapaść lat 70., fonografię. Osobny moduł zostanie poświęcony festiwalowi w Jarocinie. Znajdzie się w nim fragment kładki kolejowej z dworca kolejowego oraz tablica z jarocińskiego peronu PKP z napisem "Jarocin".
Ponadto w muzeum zobaczyć będzie można również teksty zespołów występujących na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku m.in. T.Love, Siekiera, Izrael, Moskwa ze śladami naniesionych na nich poprawek cenzury, zdjęcia i nagrania wideo. - Dla uczestników pierwszych edycji festiwalu ten moduł będzie sentymentalnym powrotem w czasy młodości, a dla młodszych zwiedzających wspaniała lekcja historii o festiwalu - zaznaczyła Rzepka.
Od "kasprzaka" po ekrany multimedialne
Ważnym elementem ekspozycji będzie prezentacja odtwarzaczy muzyki. Wśród nich znajdą się m.in. adaptery oraz magnetofony szpulowe i kasetowe tzw. "kasprzaki". - Żyjemy w czasach muzyki cyfrowej. Warto pokazać w jaki sposób kiedyś słuchało się muzyki - zauważa koordynatorka projektu.
Do wyboru odwiedzających będzie również tzw. „szybka ścieżka” zwiedzania, której nośnikiem będą ekrany multimedialne. Zaprezentowane na nich zostaną materiały odnoszące się do danej części ekspozycji, np. zdjęcia, reprodukcje dokumentów i plansze tekstowe. Czas „szybkiej ścieżki” będzie nie dłuższy niż 30 minut.
Na parterze dwupiętrowego budynku powstanie gospoda muzyczna, w której - według założeń autorów pomysłu - odbywać się będą mogły koncerty młodych zespołów, a także spotkania autorskie.
Stolica polskiego rocka
Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa z Andrzejem Zauchą. Od 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji.
Był jedynym dużym festiwalem, który odbył się w stanie wojennym. Od 1983 roku zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych, a koncerty przeniesiono z amfiteatru na stadion miejski. Obecnie, po reaktywacji w 2005 roku odbywa się corocznie.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jarocin Festiwal/Facebook