Interaktywne tablice i ściana wspinaczkowa. Tak wygląda szkoła pod Poznaniem

Szkoła kosztowała 36 mln zł
Szkoła kosztowała 36 mln zł
Źródło: TVN 24 Poznań

Sale z interaktywnymi tablicami i nowoczesna hala sportowa ze ścianką wspinaczkową to wyposażenie nowej szkoły podstawowej w gminie Swarzędz (woj. wielkopolskie). Placówka powstała w sołectwie Zalasewo, gdzie "jak grzyby po deszczu" rosną nowe osiedla. Obiekt poświęcił abp Stanisław Gądecki.

- Jest to najnowocześniejsza szkoła oddana w tym roku w Wielkopolsce - mówił w czwartek burmistrz miasta i gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.

Podstawówka kosztowała 36 mln zł i ma powierzchnię ponad 9,3 tys. m kw. Budowa w całości została sfinansowana przez gminę.

Plac zabaw pod szkłem

W szkole znajduje się 28 sal lekcyjnych – każda wyposażona w tablice interaktywne. Wewnątrz budynku powstałego na planie prostokąta powstała pełnowymiarowa sala sportowa z widownią na około tysiąca miejsc oraz ścianką wspinaczkową. W sali mogą być prowadzone zajęcia w-f dla trzech klas jednocześnie. Samorząd zakłada, że sala sportowa będzie służyła nie tylko podstawówce, ale i całej gminie, w tym klubom sportowym.

Sala sportowa, boiska i plac zabaw
Sala sportowa, boiska i plac zabaw
Źródło: mat. prasowe

Podstawówka ma również osobną salę amfiteatralną ze sceną oraz miejscem dla 300 widzów. Budynek od południowej strony jest klimatyzowany. W szkole znajduje się biblioteka z czytelnią, świetlica, stołówka, a także przeszklony plac zabaw nazwany "ogrodem na niepogodę".

- Nie mamy tablic z kredą, mamy nowoczesną salę gimnastyczną i audiowizualną – tego nie było w szkołach 20, 30 lat temu – mówiła dyrektor podstawówki Beata Hałas.

Nowoczesne sale lekcyjne
Nowoczesne sale lekcyjne
Źródło: mat. prasowe

Zalasewo rośnie

Grunt pod szkołę Swarzędz zakupił dwa lata temu. Budowa obiektu trwała kilkanaście miesięcy. Przy szkole za kwotę 2 mln zł powstały nowe ulice.

- Sołectwo Zalasewo 10 lat temu miało 1700 mieszkańców. Teraz jest ich 3,5 tys., a za chwilę będzie ich 5 tys., bo plany wszędzie dookoła zakładają budownictwo mieszkaniowe. Najbliższa szkoła do tego stopnia była przepełniona, że zajęcia trwały do godz. 18 – tłumaczył burmistrz Szkudlarek.

Na jednej zmianie w nowej szkole może się uczyć maksymalnie 750 uczniów. Teraz jest ich 550. W systemie dwuzmianowym uczniów może być nawet dwa razy więcej.

Autor: FC / Źródło: PAP

Czytaj także: